WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Matematiksel İstatistik

Ürün Kodu : 9789753472715
Sayfa Sayısı : 379
Ebat : 16x24
246,50 TL
İstatistik, birçok nedenin etkisi altında bulunan kolektif olgulardan meydana gelen bir bütünün matematiksel yöntemlerle incelenmesi tekniğidir. Yani istatistik metotları her şeyden önce, matematiğe dayanmaktadır.

Hayatın pek çok alanında olasılık kelimesini kullanırız. Ne var ki matematik belirsiz kelimelerle değil, kesin sayılarla ifade edilir. Olasılık kelimesinin yalnız soyut anlamıyla yetinilmeyerek, ona matematiksel bir kimlik de verilmesine olasılık hesabı deriz.

Olasılık hesabı tesadüfi olayları inceler. Tesadüfi olaylar, önceden kesin olarak ne zaman, nasıl ve ne şekilde ortaya çıkacakları belli olmayan, her bir sonucun ihtimale bağlı olduğu olaylardır. Olasılık hesaplamasındaki tesadüfilik, her olaya belirli sonuçlar ve bunlara belirli ihtimaller bağlayarak , onu belli kanunlarla disipline eder.

Kitap; genel olasılık kavramını tanıtan, tesadüfi değişken kavramı ve çeşitlerini ele alan, temel olasılık kanunlarının önemini vurgulayan ve önemli olasılık dağılımları hakkında bilgi veren altı ana bölümden oluşmaktadır.

Süleyman Demirel Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. İbrahim Hasgür'ün kaleme aldığı Matematiksel İstatistik, konuyla ilgilenenler için yararlı bir kaynak olacaktır.

Konu Başlıkları

Tesadüfi olay ve İhtimal Kavramı
Tesadüfi Değişkenler
Örnekleme ve Büyük Sayılar Kanununa Giriş
Test Dağılımları
Tahminleme
Güven Aralıkları ve Testler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.