WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Meşru Savunma - Ceza Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750260254
Sayfa Sayısı : 312
Ebat : 16x24
151,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Ceza hukukunda meşru savunma kavramı her zaman güncelliğini koruyan,ceza hukukunun önemli ve problemli alanlarından biri olmuştur.

5237 sayılı TCK'nın meşru savunma kurumunun unsurlarını değiştirerek yeniden ele alması, önemli bir gelişme olmakla birlikte, kurumun uygulama alanının genişlemediği ve uygulamada ciddi sorunlara sebebiyet verdiği gözlemlenmektedir. Bu konuda önemli noktalardan biri meşru savunma hukukunun temel kavramları ile mahkeme kararları arasında temel bir örtüşme bulunmamasıdır. Özellikle mahkeme kararlarının gerekçesiz ve derinlikten uzak oluşu, öğretinin de uygulamaya ışık tutmasını engellemektedir. Bu durum hukuk güvenliği ve gelişimi açısından oldukça sakıncalıdır. Mahkemelerin genel geçerli ve gerekçesiz kararlarla, meşru savunma kavramını ve meşru savunma kavramı ile ilgili kavramları formüle etmesi, hukuksal ve bilimsel olmayan sonuçlara yol açmaktadır.

Bu çalışmada, meşru savunma kavramının derinliği, sınırları ve diğer hukuka uygunluk nedenleri ile aralarındaki ilişki irdelenerek, meşru savunmanın uygulama alanları gerekçeleriyle açıklanarak, uygulamaya ışık tutmak ve mukayeseli hukuktan örneklerle kurumu daha çok uygulanabilir durumu koymak amaçlanmaktadır.

Özellikle kadına yönelik şiddetin hızla arttığı çağımızda kötü muameleye maruz kalan kadınların ve yakınlarının meşru savunma kavramının kapsamı konusunda bilinçlendirilmesi gerekmektedir. Hukuk yorumcuları arasında, yakın zamanda özellikle Amerikan hukukunda ilgi odağı olan, kötü muameleye maruz kalan kadınların eşlerini veya erkek arkadaşlarını öldürme olaylarının meşru savunma kapsamına alınması yönünde vurgu yapılmakta ve Türk hukukunda modern ceza hukukunda kusurun geldiği aşama gözetilerek bir yeniden değerlendirme ihtiyacı olduğu ileri sürülmektedir.

Konu Başlıkları

Meşru Savunma Kavramı
Meşru Savunma ile İlgili Teoriler
Mukayeseli Hukukta Meşru Savunma
Meşru Savunmanın Koşulları
Üçüncü Kişi Lehine Meşru Savunma
Meşru Savunma ile Diğer Hukuka Uygunluk Nedenleri Arasındaki İlişki
Meşru Savunma ile Kusurluluğu Kaldıran Veya Azaltan Nedenler Arasındaki İlişki
Hukuka Uygunluk Nedenlerinin Özellikleri
Hukuka Uygunluk Nedenleri ve Mazeret Nedenleri Arasındaki İlişki
Hukuka Uygunluk Nedenlerinde Hata
Anglosakson Hukukunda Kötü Muameleye Maruz Kalmış Kadın Reaksiyonu
Genel Olarak Mazeret Nedenleri
Kıta Avrupa'sı Hukuk Sistemlerinde ve Anglosakson Hukuk Sistemlerinde Mazeret Nedenleri
Hukuka Uygunluk Nedenleri ve Mazeret Nedenleri Arasındaki Benzerlikler ve Farklar
Meşru Savunmada Sınırın Aşılmasının Mazur Görülebilecek Bir Heyecan, Korku Veya Telaştan İleri Gelmesi Hali
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.