Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Ölüme Bağlı Tasarrufların İptali

Ürün Kodu : 9789750246296
Sayfa Sayısı : 186
Ebat : 16x24
300,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Bu kitapta, uygulamada sıklıkla karşılaşılan ve tartışmalı konulardan biri olan "ölüme bağlı tasarrufların iptali" konusu ele alınmıştır.

Miras bırakan henüz hayatta iken, "saklı pay" alanı dışında kalmak üzere, terekesinin mirasçılara intikali ile ilgili bazı hukuki işlemler yapabilir. Örneğin, düzenleyeceği bir vasiyetname ile bir kimseyi mirasçı atayabilir ya da belirli bir malını bıraktığını açıklayabilir. İşte bu gibi işlemler, "ölüme bağlı tasarruf" olarak ifade edilir.

Kitapta, temel inceleme konusu ölüme bağlı tasarrufların iptali olmakla birlikte, konunun sistematik olarak ele alınabilmesi amacıyla ilk bölümde, genel olarak ölüme bağlı tasarruflar incelenmiş, ikinci bölümde, ölüme bağlı tasarrufların iptali ele alınmıştır. Bu bölümde, öncelikle ölüme bağlı tasarrufların kendiliğinden hükümsüz olduğu haller üzerinde durulmuş, daha sonra ölüme bağlı tasarrufların iptali konusu etraflıca incelenmiştir. İptal müessesesinin vasiyetname ve miras sözleşmesi bakımından farklılıklar gösterdiği dikkate alınarak, konu vasiyetnameler ve miras sözleşmeleri yönünden ayrı ayrı değerlendirilmiş, uygulamadaki sorunlar tartışılmıştır. Üçüncü bölümde ise iptal davasına yer verilerek, yine uygulamadaki sorunlara değinilmiştir.

Konunun doktrinde pek az incelenmiş olması, buna karşın uygulamada, ölüme bağlı tasarrufların iptalinin konu edildiği uyuşmazlıkların ve uygulama sorunlarının sıklıkla görülmesi sebebiyle, çalışmada mümkün olduğunca uygulamadan örnek olay ve içtihatlara yer verilerek bu husustaki beklentiye de cevap verilmeye gayret edilmiştir.

Konu Başlıkları

Ölüme Bağlı Tasarruf Kavramı
Maddi Anlamda Ölüme Bağlı Tasarruflar
Şekli Anlamda Ölüme Bağlı Tasarruflar
Vasiyetnameler
Miras Sözleşmeleri
Ölüme Bağlı Tasarrufların Kanun Gereği Kendiliğinden Hükümsüz Olduğu Haller
Ölüme Bağlı Tasarrufların İptal Sebepleri
İptal Davası
İptal Davasında İspat Yükü
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.