WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Paylı Mülkiyette Paylaştırma Hakkı ve Bu Hakkın Sınırları

Ürün Kodu : 9789750259135
Sayfa Sayısı : 178
Ebat : 16x24
290,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Paylı mülkiyette paylaştırma hakkı, paylı mülkiyetin sona ermesini sağlayan özel bir haktır. Zira bu hak, herhangi bir paydaş tarafından gerekçe gösterilmeksizin kural olarak her zaman kullanılabilmektedir. Paylı mülkiyetin bu kolaylıkla sona erdirilebilir niteliğinin yanında paylaştırma hakkının, diğer paydaşların veya paylı mülkiyet konusu eşyanın o anki vaziyeti bakımından zararına sebebiyet verecek şekilde kullanımının önüne geçme imkanı sağlamak önemlidir. Zira kimi durumlarda ferdi mülkiyeti korumak pahasına birlikte mülkiyetin feda edilmesi mevzuata veya hakkaniyete uygun olmayabilir.

Kanun koyucu bu durumu göz önüne alarak genel hükümlerin yanında, paylaştırma hakkını düzenlediği maddenin devamında özel sınırlar öngörmüştür. Öte yandan çeşitli mevzuat hükümlerinde de paylaştırma hakkının sınırları düzenlenmiştir.

Çalışmada öncelikle paylı mülkiyette paylaştırma hakkı tanımlandıktan sonra tüm bu sınırlar Kanun düzenlemesi ve paylaştırma türlerine göre sınıflandırılarak çeşitli mevzuat hükümleri ve Yargıtay Kararları ışığında detaylıca derlenmiştir.

Konu Başlıkları

Paylı Mülkiyetin Sona Ermesi
Paylı Mülkiyette Paylaştırma Hakkı
Paylı Mülkiyette Paylaştırma Hakkının Sınırları
Hukuki İşlemle Sınırlama (İdame–i Şüyu Sözleşmesi)
Sürekli Bir Amaca Özgüleme
Uygun Olmayan Zaman
Aynen Paylaştırma Usulünün Sınırları
Satış Usulü İle Paylaştırmanın Sınırları
Kat Mülkiyetine Çevirme Usulünün Sınırları
Özel Mevzuat Hükümlerine Göre Sınırlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.