WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sözleşme Yapma Yükümlülüğü

Ürün Kodu : 9789750203114
Sayfa Sayısı : 488
Ebat : 16x23
600,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kitap, hakim durumun rakiple sözleşme yapmaktan kaçınmak suretiyle kötüye kullanılması ve bu ihlalin tespitinde kullanılmak üzere geliştirilmiş tartışmalı bir kuram olan zorunlu unsur doktrini hakkında bir monografi çalışmasıdır.

Rakiple sözleşme yapmaktan kaçınmanın rekabet ihlali olduğu sonucuna varılan durumlar, kanundan dolaylı olarak doğan bir sözleşme yapma yükümlülüğünü işaret ettiği için, kitabın konusu, rekabet hukuku dışında, medeni hukuku (borçlar hukukunu) da ilgilendirmektedir. Keza böyle bir yükümlülüğün anayasal meşruiyeti de çalışmanın konusuyla yakından ilgilidir. Bu nedenle, kitapta, ilk önce, böyle bir yükümlülüğün anayasal meşruiyeti ile medeni hukuk (borçlar hukuku) boyutuna yer verilmekte; daha sonra ise mal veya hizmet piyasalarında faaliyet gösteren teşebbüslerin rakipleriyle anlaşma yapmak zorunda bırakılabilmeleri için aranması gereken şartlar incelenmektedir.

Konu Başlıkları

Bir Genel Norm Olarak Hakim Durumun Kötüye Kullanılması Yasağı ve Bu Normda Dayandırılan Sözleşme Yapma Yükümlülüğünün Anayasa Hukuku ve Medeni Hukuk Açısından Genel Olarak Değerlendirilmesi
Amerika Birleşik Devletleri Yargı Kararlarında Zorunlu Unsur Doktrinine Kısa Bir Bakış
Türk Rekabet Hukukunda Zorunlu Unsur Doktrini
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.