WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Şüpheli - Değersiz Alacaklarda Vergi v Muhasebe Uygulaması Konkordato - İflas - Tasfiye Karşılıksız Çekler - Yurt Dışı Alacaklar

Ürün Kodu : 9789750258244
Sayfa Sayısı : 184
Ebat : 16x24
295,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kitap, meslekleri gereği " Şüpheli - Değersiz Alacaklarda Vergi Ve Muhasebe Uygulaması" konusunda uzman olan yazarlar tarafından hazırlanmıştır.

Birçok işletme, yurt içi ve yurt dışı ticaret işlemlerinde tahsilat sorunu yaşamaktadır. Tahsil edilemeyen ve bu nedenle finansal sorunlara neden olan alacakların matrahın tespitinde gider yazılabilmesi için ise, vergi kanunlarına göre belirli şartların sağlanması gerekir. Mevzuata uygun olarak ayrılan şüpheli alacak karşılıkları ile değersiz hale gelen alacakların matrahın tespitinde gider yazılması, alacağını tahsil edememiş işletmelere vergisel açıdan avantaj sağlamaktadır.
Şüpheli ve değersiz alacaklarla ilgili zamanında ve doğru işlem yapılması ile Kanunlara, ikincil mevzuata ve Gelir İdaresinin özelgelerine göre işlem tesis edilmesi önem arz eder.

Şüpheli ve değersiz alacaklarla ilgili hak kayıpları yaşanmaması ve muhasebe sistematiğinin doğru oluşturulabilmesi noktasından hareketle bu kitap hazırlanmıştır.

Kitapta güncel mevzuat ve uygulama ilkeleri, örneklerle ve detaylarıyla anlatılmıştır. Genel hukuk kurallarıyla bağlı olan şüpheli ve değersiz alacaklar konusunda, yeri geldikçe ilgili kanunlar da referans alınarak açıklamalar yapılmıştır.

Konu Başlıkları

Alacakların–Borçların Değerlemesi
Şüpheli Alacaklar
Değersiz Alacaklar
Şüpheli ve Değersiz Alacaklarda KDV Uygulaması
Avanslar
Teminatlı Alacaklar
İflas ve Tasfiye Durumunda Uygulama
Konkordato Durumu
Karşılıksız Çeklerin Durumu
Dolandırıcılık veya Hırsızlık Durumunda Alacaklar
Kanun Hükmüne Göre Vazgeçilen Alacaklar
Yurt Dışı Alacaklar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.