WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sürekli Borç İlişkilerinde Borçlunun Temerrüdü ve Sonuçları TBK md. 126

Ürün Kodu : 9789750249600
Sayfa Sayısı : 303
Ebat : 17x25
600,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Günümüzde borç ilişkilerinin pek çoğunda özellikle ticari işlerde, taraflar borçlunun borcunu tek seferde ifa etmesiyle sona eren ani edimli borç ilişkileri kurmaktan ziyade; taraflar arasındaki ilişkinin belli bir zaman sürecine yayıldığı ve taraflar için birden çok yükümlülük doğuran sürekli borç ilişkileri kurmaktadır.

Sürekli borç ilişkilerinde, taraflar arasında ortaya çıkan hukuki sorunlar ani edimli sözleşmelerden farklı bir çözüm tarzını gerektirmektedir. Borçlunun borcunu ifa etmeye başlayıp, belli bir süre ifayı devam ettirdikten sonra temerrüde düşmesi halinde taraflar arasındaki ilişkinin hukuki akıbetinin ne olacağı ve alacaklının bu durumda ne tür haklara sahip olduğu hususu da sürekli borç ilişkilerine ilişkin cevaplanması gereken hukuki sorunlardan biridir.

Kanun koyucu da bu durumu göz önünde bulundurarak, 6098 sayılı Türk Borç Kanunu'nda yeni bir düzenleme olan TBK md. 126 hükmü ile sürekli edimli sözleşmelerde borçlunun temerrüde düşmesi halinde alacaklının ne tür haklara sahip olduğunu düzenlemiştir.

Kitapta, 6098 sayılı TBK ile genel hükümler kısmına girmiş olan sürekli borç ilişkisi kavramından ne anlaşılması gerektiği, borçlunun ne zaman temerrüde düşmüş sayılacağı, taraflar arasındaki ilişkinin hukuki akıbetinin ne olacağı ve alacaklının ne tür haklara sahip olduğu doktrindeki farklı görüşler göz önünde bulundurularak incelenmekte, tartışmalı konularla ilgili çözüm önerileri sunulmaktadır.

Konu Başlıkları

Sürekli Borç İlişkisi ve Borçlunun Temerrüdü Kavramı
Borçlunun Temerrüdünün Şartları
Borçlunun Temerrüdünün Genel Sonuçları
Tam İki Tarafa Borç Yükleyen Sürekli Edimli Sözleşmelerde Borçlunun
Temerrüdünün Özel Sonuçlarının Uygulanması İçin Gerekli Olan Şartlar
Fesih Hakkı ve Benzer Kavramlarla Karşılaştırılması
Menfi ve Müspet Zarar Ayrımı ve Kapsamı
Sürekli Edimli Sözleşmelerde Borçlunun Temerrüdünde Dönmenin
Mümkün Olup Olmadığı Sorunu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.