WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Tıbbi Uygulama Hatalarına İlişkin Tam Yargı Davalarında Zamanaşımı İdare Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750261831
Sayfa Sayısı : 244
Ebat : 16x24
355,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tıbbi uygulama hataları ile ilgili olarak, gerek idari yargıda, gerekse adli yargıda açılan dava sayısı gün geçtikçe artış göstermektedir. Fakat 2577 sayılı İYUK'un 13. maddesinde, dava açmadan önce idareye başvuru süresi olarak düzenlenen 1 ve 5 yıllık sürelerin katı bir şekilde uygulanması, tıbbi uygulama hatasından bizzat zarar gören hasta ve hasta yakınlarını mağdur edebilmektedir. Herhangi bir zamanaşımının öngörülmemesi, yani zamanaşımı sürelerinin geniş bir şekilde yorumlanması da tıp mesleği uygulayıcılarını mağdur edebilmektedir. Tıbbi uygulamanın tüm tarafları açısından kabul edilebilir ve makul süreli, buna karşılık standardı belirlenmiş bir zamanaşımı süresi kabul edilmelidir. Bu bağlamda, söz edilen 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına esas alınacak zaman diliminin tespiti büyük önem arz etmektedir.

Kitabın amacı da; uygulamada özellik arz eden, tıbbi uygulama hatalarına ilişkin idari yargıda açılacak tam yargı davalarıyla ilgili, İYUK'ta yer alan 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına ilişkin tespitin, AİHM, Anayasa Mahkemesi, Danıştay, Bölge İdare Mahkemeleri ve İdare Mahkemelerinin güncel kararları doğrultusunda yapılmasıdır.

Kitapta ayrıca; tıbbi uygulama hatalarına ilişkin temel kavramlara, idarenin mali sorumluluk nedenlerine, genel olarak tam yargı davasının niteliklerine, eylemin idariliği kavramı bağlamında tıbbi uygulama hatalarına ilişkin açılacak davalarda, 1 ve 5 yıllık sürelerin başlangıcına esas olmak üzere "tıbbi uygulama anı", "süreklilik arz eden mağduriyetin devam ettiği durumlar" ve "tıbbi uygulama hatasının sonradan öğrenildiği durumlar" gibi ayrımlara yer verilmiş, söz konusu durumlar güncel yargı kararları ışığında incelenmiştir.

Konu Başlıkları

İdarenin Tıbbi Uygulama Hatalarından Kaynaklanan Mali Sorumluluğu
Tıbbi Uygulama Hatalarından Kaynaklanan Tam Yargı Davalarının Temel Özellikleri
Hatalı Tıbbi Müdahalelerden Kaynaklanan Tam Yargı Davalarında Zararın Giderilmesi (Maddi ve Manevi Tazminat)
Zamanaşımının, Tıbbi Uygulamaya Bağlı Tam Yargı Davaları Bağlamında İncelenmesi
Tıbbi Uygulama Hatalarına Bağlı Tam Yargı Davalarında Zamanaşımının Başlangıcı (1 ve 5 Yıllık Sürelerin Başlangıcı)
Zamanaşımının, Adil Yargılanma Hakkı Çerçevesinde Değerlendirilmesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.