WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Ceza Kanununun Genel Hükümleri IşığındaAskeri Ceza Kanunu

Ürün Kodu : 9789750263637
Sayfa Sayısı : 944
Ebat : 16x24
180,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Kitabın ikinci baskısından sonra, askerlik yükümlülüğü ve bu yükümlülüğün yerine getirilmesi, 2019 yılında yürürlüğe konulan 7179 sayılı AsalK ile yeni esaslara bağlanmıştır. Bu bağlamda AsCK'nın 64 üncü ve 75 inci maddelerinde ibare değişiklikleri yapılmıştır. Aynı Kanunla, 1111 sayılı Askerlik Kanunu ile 1076 sayılı Yedek Subay Kanunu yürürlükten kaldırılmıştır. Bu durum AsCK'da düzenlenen saklı, yoklama kaçağı, bakaya, firar ve izin / hava değişimi tecavüzü suçlarını etkilemiştir. Ayrıca 2019 ve 2020 yıllarında, 7188 ve 7242 sayılı Kanunlarla TCK'nın bazı hükümleri değiştirilmiştir.

Kitabın bu baskısında, TCK ve AsCK'da yapılan değişiklikler madde metinlerine işlenmiş, madde açıklamaları değişiklikler dikkate alınarak yeniden ele alınmıştır. İlk iki baskıda yer almayan Yargıtay ve BAM kararları, ilgili maddelere işlenmiştir. Ayrıca, askeri suçlarda ihbar ve şikayet, "Askeri Suçların Soruşturulması" başlığı altında açıklamalar bölümüne eklenmiştir.

Kitap, iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölümde; AsCK madde bazında açıklanmış, genel veya askeri suç teorisinde ileri sürülen bilimsel görüşlere ve uygulamadan örneklere yer verilmiştir. Madde açıklamasında ise suçlar, unsurları açısından ele alınmış, öğreti ve uygulamada ortaya çıkan görüşlere yer verilmiştir. İkinci bölümde; TCK'nın genel hükümleri madde bazında açıklanmış ve bu hükümlerin askeri suçlarda uygulanabilirliği üzerinde durulmuştur. Ayrıca, AsCK'nın atıfta bulunduğu TCK'nın özel hükümlerine yer verilmiştir. Madde açıklamasından sonra, o maddeyle ilgili, varsa AİHM Kararı, AYM Kararı, Yargıtay, Askeri Yargıtay, AYİM ve BAM kararları özetlenmiştir.

Bu çalışmanın, hem akademisyenler hem genel ceza hukuku ve askeri ceza hukuku uygulayıcıları için kaynak oluşturması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları

Askeri Ceza Kanunu
Askeri Suçlar ve Kabahatler ve Cezalar
Disiplin Cezaları
Türk Ceza Kanunu Genel Hükümler
Ceza Sorumluluğunun Esasları
Yaptırımlar
Atıf Suretiyle Askeri Suç Hâline Getirilen TCK Hükümleri
Özel Hükümler
Millete ve Devlete Karşı Suçlar ve Son Hükümler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.