WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Ceza ve Ceza Muhakemesi HukukundaTüzel Kişilere Özgü Koruma ve Güvenlik Tedbirleri

Ürün Kodu : 9789750258558
Sayfa Sayısı : 455
Ebat : 16x24
565,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Günümüzde, uluslararası karakter de alarak gittikçe gelişen ve faaliyet alanları ve etkileri artan tüzel kişilerin, faaliyetlerinin suçla kesiştiği alanlarda, suçun faili olup-olamayacakları, koruma ve güvenlik tedbirleri uygulanıp uygulanamayacağı ve bu süreç içinde tüzel kişilerin mensupları özel kişilere ve tüzel kişilerin bizzat kendisine ait korunması gereken haklar konusu uzun süredir tartışılmaktadır. "Şirket yönetimi için kayyım yönetimi" koruma tedbirleriyle, "faaliyet izninin iptali ve müsadere" hükümlerinin uygulanmasında temel hak ve özgürlüklerin korunması kurallarının nasıl işleyebileceği özellikle ayrıntılı incelenmiştir.

Diğer ülkeler gibi Türkiye'de de tüzel kişilere güvenlik tedbirleri hükmedilebileceği kabul edilmiş, özellikle son dönemdeki pek çok soruşturmada tüzel kişilere uygulanan koruma tedbirlerinde büyük oranlarda artışlar görülmüştür. Uygulamada sorunlarla dolu olan bu konularla ilgili, doktrinde ayrı ayrı yazılmış eserler bulunmaktaysa da bir bütün halinde koruma ve güvenlik tedbirlerinin tamamına ilişkin bir çalışma bulunmamaktadır.

Bu eser; konuyu ceza ve ceza muhakemesi hukuku temelinde incelerken, idare hukuku, medeni hukuku, ticaret hukuku ve borçlar hukuku alanlarındaki çok sayıdaki çalışmayı da tüketerek bir bütün halinde okuyucuya bilgi vermeyi amaçlamıştır. Bu amaçla, disiplinler arası alanda konuyla ilgili uygulayıcı ve araştırmacıların ihtiyaç duyacakları tüm yönler, uluslararası alanda yürütülen çalışmalar, son dönemde hukuk sistemimize girmiş bir takım özel kanunlar çalışmada aktarılmıştır. BM ve AB çerçevesinde özellikle uluslararası ticari şirketlerle ilgili yürütülen ve bir kısmı mevcut hukuk sistemimize yeni birtakım düzenlemeler getiren yolsuzluk, terör, insan ticareti, uyuşturucu kaçakçılığı, yolsuzluk, karapara aklama gibi suçlarla ilgili uluslararası suçla mücadele çalışmalar bu çalışmada geniş bir yer bulan konular arasındadır.

Konu Başlıkları

Tüzel Kişilerin Cezai Sorumluluğu
Ceza Muhakemesi Hukukunda Tüzel Kişilere Uygulanan Tedbirler
Ceza Hukukunda Tüzel Kişilere Uygulanan Güvenlik Tedbirleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.