WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Hukukunda Avukatlık Ortaklığı - Ticaret Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750260261
Sayfa Sayısı : 132
Ebat : 16x24
260,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Türkiye'de Avukatlık Ortaklığı olarak faaliyet gösteren Avukatlık ofislerinin sayısı 229 olup, en fazla Avukatlık Ortaklığının bulunduğu il ise 163 Avukatlık Ortaklığı ile İstanbul'dur.

TBB'nin verilerine göre Türkiye'de bulunan Avukat sayısı yüz binleri geçmiştir. Bu kadar çok sayıda Avukat bulunmasına rağmen Avukatlık Ortaklığı sayısının bu denli az olmasının pek çok nedeni vardır. İlk neden ; Avukatlık Ortaklığına ilişkin düzenlemelerin 2001 yılından bu zamana 1136 sayılı Avukatlık Kanunumuzda olmasına rağmen avukatların Avukatlık Ortaklığı şeklinde çalışmasının usul ve esaslarının Barolar tarafından anlatılamaması olabilir. Diğer öne çıkan nedenleri ise vergisel yükümlülükler, birlikte çalışma kültürünün ve hukuk bürosu yönetiminin gelişmemiş olması ve Avukatlık Ortaklığının kuruluş ve devamı sürecindeki yükümlülükler olarak sıralayabiliriz.

Kitap Türk Hukukunda Avukatlık Ortaklığının önemini açıklamak , usul ve esaslarını incelemek ve avukatların belli bir sistematikte kurumsallaşarak birlikte çalışması gerekliliğini anlatmak üzere kaleme alınmıştır. Özellikle son dönemde giderek yoğun bir şekilde artan Avukat sayısını nazara alarak; bağlı çalışan avukat sayısının bir nebze de olsa azaltabilmek, Avukatlık mesleğinin bağımsız ve serbest meslek erbabı olma niteliğini muhafaza etmek, ihtisaslaşmak, hukuki hizmet niteliğini artırabilmek için bunun artık zorunlu hale geldiği tartışmasızdır.

Konu Başlıkları

Avukatlık Mesleğinin Nitelikleri ve Şartları
Avukatlık Ortaklığının Kuruluşu ve Ortakların Hukuki Durumu
Avukatlık Ortaklığının İşleyişi,
Ortaklıkta Değişiklikler ve Ortaklığın Sona Ermesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.