WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türk Rehin HukukundaSabit Derece Sistemi ve İstisnaları

Ürün Kodu : 9789750260780
Sayfa Sayısı : 120
Ebat : 16x24
250,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Bu çalışmada "Türk Rehin Hukukunda Sabit Derece Sistemi ve İstisnaları" incelemeye alınmıştır. Çalışmamızın temel amacı sabit dereceler sisteminin işleyişini sistematik bir şekilde açıklamak, sistemin özellik ve unsurlarını temel olarak ortaya koymaktır. Yine bu çalışma ile hukukumuzda sabit dereceler sisteminin kabul edilmesi sonucu ortaya çıkan sorunların tespit edilip, bunların çözülmesine katkı sağlayabilecek çözümlerin sunulması da amaçlanmıştır. Çalışmamızın daha aydınlatıcı olabilmesi için sabit dereceler sisteminin uygulamadaki yansımaları hakkında Yargıtay içtihatlarına yer verilmiştir.

Çalışmamız bir giriş, üç bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Birinci bölümde sabit dereceler sistemi ile ilgili temel bilgiler verilmiştir. İlgili bölümde sırasıyla sabit derece sistemiyle ilgili temel kavramlar, taşınmaz rehninde sırayı belirleyen sistemler incelenmiştir.

İkinci bölümde sabit dereceler sisteminin ilke ve esasları ele alınmıştır. Bu bölümde sırasıyla sabit dereceler sisteminin ilkeleri, rehin hakkında derece ve sıranın belirlenmesi, sabit dereceler sisteminin hükümleri ayrıntılı bir şekilde irdelenmiştir.

İncelemenin üçüncü ve son bölümünde ise, sabit dereceler sisteminin istisnalarına yer verilmiştir. Bu kapsamda sırasıyla, kanundan doğan ilerleme hakları başlığı altında paraya çevrilme halinde doğan ilerleme hakkı, arazi iyileştirmesi sebebiyle kurulan ipoteğin sona ermesi halinde ilerleme hakkı incelenmiştir. Bu bölümde son olarak sözleşmeden doğan ilerleme hakkı tüm ayrıntısıyla ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

Sabit Dereceler Sistemi İle İlgili Temel Bilgiler
Taşınmaz Rehninde Sıra ve Sırayı Belirleyen Sistemler
Sabit Dereceler Sisteminin İlke ve Esasları
Rehin Hakkında Derece ve Sıranın Belirlenmesi
Sabit Dereceler Sisteminin Hüküm ve Sonuçları
Sabit Dereceler Sisteminin İstisnaları
Kanundan Doğan İlerleme Hakları
Sözleşmeden Doğan İlerleme Hakkı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.