WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Uluslararası Hukukta Türk Boğazları

Ürün Kodu : 9789750219313
Sayfa Sayısı : 236
Ebat : 16x24
345,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Bu çalışmada; uluslararası hukukta boğaz kavramı, Türk Boğazları'nın hukuki rejimi, uluslararası deniz hukukunda meydana gelen gelişmeler ile Avrupa Birliği'nin denizlere yönelik müktesebatının Türk Boğazları'nda uygulanan rejim üzerindeki etkileri ele alınmıştır.

Öncelikle, uluslararası hukukta boğaz kavramının hukuki çerçevesi belirlenerek Türk Boğazları'nın özelliklerine değinilmiştir. Türk Boğazları'nın mevcut hukuki rejimi, tarihsel perspektifte saptanarak güncel durum ve bu durum neticesinde ortaya çıkan problemler ortaya konmuştur. Mevcut problemlerin çözümüne yönelik süreç stratejileri belirlenerek bu süreçlerde referans teşkil edecek olan ve başta "Deniz Çevresinin Korunması", "Denizde Güvenlik" ve "Denizde Emniyet" ile ilgili olarak uluslararası deniz hukuku'nda ve Avrupa Birliği'nin denizcilik müktesebatında meydana gelen gelişmeler saptanmıştır.

Çalışmanın, Türk Boğazları'nın mevcut hukuki statüsü, Türkiye'nin bu coğrafyada düzenleme yetkileri ile mevcut problemlerin çözümü gibi konulara, ışık tutması amaçlanmıştır. Bu konu hakkında bilgi sahibi olmak isteyen okurların yararlanabileceği önemli bir kaynaktır.

Konu Başlıkları

Uluslararası Boğaz Kavramı ve Boğazlara İlişkin Düzenlemeler
Türk Boğazları'nın Özellikleri ve Boğazlardaki Deniz Trafiği
Türk Boğazlarından Geçiş Rejiminin Tarihsel Gelişimi
Türkiye'nin Türk Boğazları'ndan Geçişi Düzenleme Yetkisi ve Gerçekleştirdiği Düzenlemeler
Uluslar arası Deniz Hukukunda Meydana Gelen Gelişmeler ve Türk Boğazları'na Etkileri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.