WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yargı Etiği Yargı Erki ve Değerler

Ürün Kodu : 9789750261404
Sayfa Sayısı : 200
Ebat : 16x24
92,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Hukukun üstünlüğünün bir anlamı da devlet yönetimini oluşturan yasama, yürütme ve yargı faaliyetlerinin hukuka uygun olmasıdır. Bu üç erkin uyacağı hukukun niteliği, onun ahlakını belirleyecektir.

Gustav Radbruch'a göre; "Adaletin amaçlanmadığı adaletin özünü niteleyen eşitliğin pozitif hukuk yapılırken bilinçli olarak yadsındığı yerde yasa, yalnızca "yanlış hukuk" değil, hukuk olma doğasından da yoksundur." Bir İngiliz Hakimi olan Alfred Denning, "İngiliz halkının kanunlara uymalarının sebebinin İngiliz kanunlarının kalitesi olduğunu" söyler. Bu yasamanın etiğidir.

Bir ülkenin yargılama faaliyetlerinin niteliği ise yargı etiğinin konusunu oluşturur. Bu bağlamda mesleğini yargı alanında yapan hukukçuların (hakimler, savcılar ve avukatların) seçimi, atanması, özlük hakları, içsel ve diğer erkler karşısındaki bağımsızlıkları da yargı etiğinin konusu kapsamındadır.

Kitapta bu konular ele alınarak, nasıl olması gerektiği cevaplanmaya çalışılmış, 2. baskıdan bu yana mevzuattaki değişiklikler işlenmiştir.

Konu Başlıkları

Hukuk, Din ve Felsefe
Ahlak
Yargı
Yargı – Etik İlişkisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.