WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yargıtay Kararları Işığında Kat Mülkiyetinden Kaynaklanan Davalar

Ürün Kodu : 9789750259661
Sayfa Sayısı : 1024
Ebat : 17x25
445,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Sanayileşme ve bunun sonucu köyden kente göçün hızlanması, şehirlerde konut ihtiyacının artması sonucunu doğurmuştur. Konut alanlarının yeterince üretilememesi nedeniyle mevcut arsalara önce çok katlı apartmanlar, son yıllarda ise bir veya birden fazla parsele birden fazla bloklar (apartmanlar) yapılmaya başlanmıştır. Böylece gerek apartmanlarda, gerek sitelerde sosyal ve kültürel yönlerden birbirinden farklı insanlar bir arada yaşamak durumunda kalmışlardır.

Kat Mülkiyeti Kanununa göre; Kat malikleri, gerek bağımsız bölümlerini, gerek eklentileri ve ortak yerleri kullanırken doğruluk kaidelerine uymak, özellikle birbirini rahatsız etmemek, birbirinin haklarını çiğnememek ve yönetim planı hükümlerine uymakla yükümlüdürler. Bu sınırlar dahilinde kat malikleri bağımsız bölümlerini istedikleri gibi, ortak yerleri ise arsa payları oranında kullanmakta serbesttirler.

Sosyal ve kültürel yönden farklılıklarımız; bağımsız bölümleri kullanırken veya ortak alanlardan istifade ederken beraberinde bencil davranışları da getirmekte olup birçok sorunlara ve çatışmalara neden olmaktadır. Ayrıca usulüne uygun yapılmayan genel kurul toplantıları ve kanunun aradığı oy sayısına ulaşmayan genel kurul kararları zaman ve emek kaybına yol açmaktadır.

Uzun yıllar bu sorunların çözümünde uygulayıcı olarak çalışmış olan yazarın bu kitabı hazırlamaktaki amacı; apartman veya site yönetiminin sağlıklı olarak oluşturulmasına, genel kurul kararlarının kanuna uygun alınmasına, konut veya işyerinden, kat maliki veya kiracı olarak yararlananların birbirlerini rahatsız edici davranışlardan kaçınmalarına ve ortak alanlardan istifade ederken başkalarının haklarını çiğnememelerine yardımcı olmaktır.

Bu kitabın; hukukçulara, yöneticilere ve bağımsız bölümden istifade edenlere sorunların çözümünde yararlı olmasını dileriz.

Konu Başlıkları

Genel Kurul Kararlarının İptali Davaları
Aidat ve Avans Alacağı Davaları
Kat Maliklerinin Rahatsız Edilmemesi ile İlgili Davalar
Mimari Projeye Aykırılık ve Eski Hale Getirme Davaları
Anagayrimenkulün Korunması ile İlgili Davalar
Ortak Yerler ile İlgili Davalar
Toplu Yapı (Site) ile İlgili Davalar
Yönetim ve Yönetici ile İlgili Davalar
Arsa Payının Düzeltilmesi Davaları
Isıtma Sistemi ile İlgili Davalar
Riskli Yapı ile İlgili Davalar
Ve Diğer Davalar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.