WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yatırımcılar İçin Hukuki YöndenPolitik Risk Sigortası

Ürün Kodu : 9789750235887
Sayfa Sayısı : 344
Ebat : 16x24
455,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Politik risk sigortası, bir başka ülkede yapılan yatırımları, ev sahibi ülkenin veya politik amaçlarla hareket eden ve şiddete başvuran grupların zarar verici eylemlerine karşı koruma sağlayan bir sigortadır.

Hatırı sayılır sayıda yazar, günümüzde anlaşıldığı şekliyle politik risk sigortasının başlangıcını Amerika Birleşik Devletleri tarafından, II. Dünya Savaşı sonrası Avrupa Ülkeleri’nin yeniden inşası amacıyla geliştirildiği belirtilen, Marshall Planı’na (The European Recovery Program) bağlar. Bu bakımdan politik risk sigortasının geçmişi, diğer geleneksel sigorta türlerine göre oldukça kısadır. Ancak yabancı yatırımların teşvikindeki doğrudan ve dolaylı katkıları nedeniyle stratejik öneme sahiptir.

Buna rağmen, Türkiye’de yerleşmiş bir politik risk sigortası uygulamasından bahsetmek zordur. Bu çalışmada politik risk sigortasının hukuki açıdan arz ettiği özellikleri, akademik bir gözle irdelenmeye çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Politik Risk Sigortası Kavramı, Tanımı, Gelişimi, Yararları Ve Hukuki Niteliği
Politik Risk Sigortası Sözleşmesinin Unsurları
Politik Risk Sigortası Sözleşmesinin Hükümleri, Türk Exım Bank Ve Türk Exımbank’ın Politik Risk Sigortasına İlişkin Uygulamalarının Kısa Bir Değerlendirmesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.