WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Yeni Türk Ticaret Kanunu’na GöreBirleşme, Bölünme ve Tür Değiştirme Kararları

Ürün Kodu : 9789750222504
Sayfa Sayısı : 152
Ebat : 13x19
175,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Yeni Türk Ticaret Kanunu'nda ticaret şirketlerinin birleşme, bölünme ve tür değiştirme yoluyla yeniden yapılanması, Kanun'un ticaret şirketlerine ilişkin genel hükümler kısmında ayrıntılı bir şekilde düzenlenmiştir (m.134-194). Bu kapsamda ticaret şirketlerinin birleşme (m.151), bölünme (m.173) ve tür değiştirme (m.189) kararları için gereken nisaplar da ticaret şirketlerinin türleri dikkate alınarak ayrıntılı bir şekilde hükme bağlanmıştır.

Bu düzenlemelerde hüküm bulunmayan hallerde Kanun'un ticaret şirketlerinin sözleşme değişliklerine ilişkin hükümlerinin uygulanması gerekmektedir. Buradan hareketle çalışmada yeniden yapılanma kararlarını düzenleyen söz konusu maddeler, ticaret şirketlerinde sözleşme değişikliklerine ilişkin düzenlemeler ile birlikte incelenerek, uygulamada ortaya çıkabilecek sorunlara çözüm getirilmeye çalışılmıştır.

Bu çerçevede yeniden yapılanma kararları için uygulanması gereken nisaplar, şirket türleri dikkate alınarak ayrı incelenmiştir. Bu incelemede mehaz İsviçre hukukundaki düzenlemeler ve öğretideki görüşler de değerlendirilmiştir.

Konu Başlıkları

Birleşme, Bölünme ve Tür Değiştirmede Hazırlık İşlemleri
Sermaye Şirketlerinde Geçerli Nisaplar
Şahıs Şirketlerinde Geçerli Nisaplar
Kooperatif İçin Geçerli Nisaplar
Ayrılma Akçesi, Ek Ödeme Yükümü ve Yan Yükümler
Oyda İmtiyazlı Paylar
İmtiyazlı Pay Sahipleri Özel Kurulu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.