Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayınevi Kat Mülkiyeti ve Toplu Yapılar

Ürün Kodu : 9789750271670
Sayfa Sayısı : 1616
Ebat : 17x25
900,00 TL
900,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Hukuk

Kitap Hakkında
Kitabın Künyesi
İçindekiler

Kitapta, toplu yaşam alanlarında karşılaşılan sorunların çözümü, çıkabilecek sorunların önlenmesi, önleyici tedbirlerin alınması, yönetim ve denetim bakımından birbirleriyle bağlantılı yapıların eşzamanlı olarak idaresi, günlük yaşam faaliyetlerinin aksamadan devam etmesi, yaşam standartlarının yükseltilebilmesi amacı ile uygulamaya yönelik kaynak niteliğinde bilgilere yer verilmiştir.

Kitapta; Toplu yapı işletme/yatırım projesi nasıl yapılır? Bu projede hangi giderler hangi oranda ve kimlerden tahsil edilir? Dönem sonu ortak gider avansları kesin hesaba nasıl dönüştürülür, mahsuplaşma nasıl yapılır? Yönetim planı nasıl hazırlanmalıdır, nelere dikkat edilmelidir? Toplu yapı temsilciler/yönetim kurulunun görev ve yetkileri nelerdir? Ne tür kararlar alabilir? Bu kararlara karşı kimler, nasıl dava açabilir? Toplantılar nasıl organize edilir, tutanaklar nasıl hazırlanmalıdır? Sayı ve arsa payı hesabı nasıl yapılır? Denetleme nasıl yapılır? Denetim raporlarında neler bulunmalıdır? gibi bir çok konuda ayrıntılı açıklamalara yer verilmiştir.

Kat maliklerinin hakları ve yükümlülükleri, ortak gider-yan gider/alelade kullanım giderleri, dönem sonu mahsuplaşma ve önemi, ortak gider ve avans payını ödememenin müeyyideleri, yönetim planı ve yaşam kurallarına uymamanın müeyyideleri, örnek yönetim planı ve KMK hükümlerine göre ayrıntılı olarak değerlendirilmiştir.

Görev süresi biten yönetici ve denetçilerin ibrası, açılabilecek hukuk ve ceza davaları, yönetici ve denetçiler tarafından kat maliklerine veya üçüncü kişilere karşı açılabilecek hukuk ve ceza davaları, yasalarımızda suç olduğu belirtilen eylem ve hareketler nedeni ile oluşabilecek suç türleri ve şartları incelenmiştir.

Kitabın son bölümünde, genel kurullarda yararlanılabilecek divan tutanağı örnekleri ve belgelere yer verilmiş, örnek yönetim planı, örnek dilekçeler ile birlikte bağlantılı bazı kanunlar ve ilgili yasal mevzuatlar eklenmiştir. Kitap toplam 18 bölümden oluşmaktadır. Uygulamada amatör veya profesyonel yönetici veya yönetim şirketlerinin ve özellikle hukukçuların vazgeçemeyeceği bir kaynak niteliğinde olması için, karşılaşılabilecek bir çok olay örnekleme yoluyla açıklanmıştır.

Konu Başlıkları
Toplu Yapılarda Yaşanan Sorunlar ve Çözüm Yolları
Toplu Yapı Şerhi ve Önemi, Örnek İşletme
Yatırım Projesi Hesaplama
Ortak Gider
Avans Payı, Yan Gider
Gerçekleşen Gider Hesabı
Dönem Sonu Mahsuplaşma ve Önemi
Kurullar, Toplantı ve Kararlar, Kat Maliklerinin Hak ve Yükümlülükleri
Örnek Yönetim Planı, Önemi, Hazırlanması, Uyarlanması, Değiştirilmesi ve İptali,
Dilekçe Örnekleri
Yasa'da Düzenlenen Suç ve Cezalar
Konuya Göre Düzenlenmiş, Özenle Seçilmiş, Fihristlenmiş 1200 Adet Emsal Karar
Sahadan Gerçek ve Yaşanmış Örnekler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.