WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayınevi Maden Hukuku

Ürün Kodu : 9789750270918
Sayfa Sayısı : 576
Ebat : 16x24
685,00 TL
685,00 TL
%0 İndirim
Daha Fazla Hukuk
Ülkemizde modern anlamda maden hukuku 1850'li yıllardan itibaren şekillenmeye başlamış ve çeşitli mevzuatlarla bir maden hukuku inşa edilmeye çalışılmıştır. Geniş anlamda maden kavramının içine giren madenler, petrol ve doğal gaz ile jeotermal kaynakların karşılaştırmalı olarak incelendiği bu eser, devlet hakkı, idare payı ve devlet hissesi gibi mülk gelirinden kaynaklı mali yükümlülükler ile vergi benzeri mali yükümlülüklerin birbirleriyle ilişkisi ortaya konulup, karşılaştırması yapılarak çıkarılan sonuçların paylaşıldığı ilk eser olma özelliğini göstermektedir.

Eser oluşturulmaya çalışılırken maden hukukunun ana düzenlemesi olan Maden Kanunu'na öncelikle yer verilmiş, sonrasında Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sular Kanunu genişçe ele alınmış ve son olarak da Petrol Kanunu'ndan kısaca bahsedilerek, bu konudaki temel kavramlar açıklanmıştır.

Belirtilen her üç Kanun'da yer verilen ruhsat hakları, sicil, rödövans sözleşmesi ile mali yükümlülüklerinin karşılaştırılması ve açıklanması amacıyla geniş kapsamlı olarak yargı içtihatlarından yararlanılmış, içtihatlar öz olarak gerekçeleriyle verilerek yorumlanmış ve Kanun sistematiğinden ziyade mali yükümlülükleri esas alan bir kitap oluşturulmuştur.

Kitap yeni baskısında; 7164 ve 7257 sayılı yasal değişiklikler ışığında güncellenmiştir.

Konu Başlıkları
Maden, Petrol, Doğalgaz, Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Sularda Temel Kavramlar, Ruhsat Haklarının Edinilme – Kaybedilme Şartları
Madenlerden Alınan Devlet Hakkı, Belediye Payı
Jeotermal Kaynaklar ve Doğal Mineralli Su Faaliyetlerinden Alınan İdare Payı
Petrol ve Doğal Gazdan Alınan Devlet Hissesi
Mali Yükümlülüklerde Tarh, Tahakkuk ve Tahsilat İşlemleri ile Zamanaşımı Müessesesi
Rödövans Sözleşmeleri ve Mali Hükümler
Amortisman Uygulaması
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.