WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık 6362 Sayılı Sermaye Piyasası Kanunundaki Usulsüz Halka Arz ve İzinsiz Faaliyette Bulunma Suçları

Ürün Kodu : 9789750262104
Sayfa Sayısı : 168
Ebat : 16x24
285,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Mülga 2499 sayılı Ser.PK'nın 47/A-4.maddesinde bir arada düzenlenen, "Usulsüz Halka Arz Suçu" ve "İzinsiz Sermaye Piyasası Faaliyetinde Bulunma Suçu", 6362 sayılı Ser.PK'nın 109. maddesi ile olarak iki ayrı suç şeklinde düzenlenmiştir. Bu suçlar arasında usulsüz halka arz suçu iki şekilde gerçekleştirilebilir. Bunlardan ilki SPK'ca onaylı izahname yayınlanmadan sermaye piyasası araçlarının halka arzı, diğeri ise SPK'dan ihraç belgesi almaksızın sermaye piyasası araçlarının satışı şeklinde olmaktadır. Diğer bir suç ise izinsiz sermaye piyasası faaliyetinde bulunma suçudur. Bu suç ise izinsiz olarak herhangi bir şekilde sermaye piyasası faaliyetinin gerçekleştirilmesidir. Bu faaliyetler sermaye piyasasındaki, SPK'nın iznine tabii kuruluşlardan birini izinsiz kurup faaliyet gösterme şeklinde olabileceği gibi izinsiz işlemlerde bulunmak şeklinde de olabilir.

Çalışmamızda bu iki suç ve çeşitli suçlarla ilişkisi de incelenmiş ancak bunun yanında Ser.PK'nın 109. maddesinin düzenlemesi de eleştiri konusu yapılmıştır. Çalışmamızın hem teorik hem de pratik olarak hukuki çalışmalara yardımcı olmasını ümit etmekteyiz.

Konu Başlıkları

Sermaye Piyasaları ve Sermaye Piyasası Suçlarının Tanımı, Tarihçesi, Usulsüz Halka Arz ve İzinsiz Sermaye Piyasası Faaliyeti Suçuna İlişkin Temel Bilgiler
Usulsüz Halka Arz Suçunun Unsurları, Yaptırımı ve Benzer Suçlarla İlişkisi (Ser.Pk M.109–1)
İzinsiz Sermaye Piyasası Faaliyeti Suçunun Unsurları, Yaptırımı ve Benzer Suçlarla İlişkisi (Ser.Pk M.109–2)
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.