WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Türkiye ve Almanyada Yaşanan Yerel Yönetimler Reformunun Karşılaştırılması Yeni Bir Model Önerisi - Yeni Büyükşehir Belediyesi Modeline Alternatif Öneri

Ürün Kodu : 9789750248672
Sayfa Sayısı : 557
Ebat : 16x24
510,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
2012 tarih ve 6360 sayılı Kanun ile Yeni Büyükşehir Belediyesi Modeli ortaya çıkmış ve genel olarak yerel yönetimler reformunu gölgede bırakmıştır. Bu model, büyükşehir sisteminin daha çok etkinlik ilkesi amacına ulaşmak üzere şekillenmesini getirmiştir.

Reform sürecinde yerel topluluğun belediye karar alma sürecine doğrudan etkili bir şekilde katılmasını sağlayan, belediye yönetim organlarını denetlemesine imkan veren ve belediye organları arasında denge ve denetleme süreçlerini güçlendiren düzenlemeler olmamıştır.

Bu Kitap, Alman yerel yönetimlerindeki yakın dönemdeki model değişikliklerini ve reform konularını inceleyerek, Türk yerel yönetimlerindeki yönetsel reform sürecini tamamlayıcı unsurları içeren "yeni bir model önerisi" getirmektedir.

Kitap kapsamında yerel yönetimler için geliştirilen ve sunulan "Yeni Model Önerisi", Türkiye'nin büyükşehirleşme sürecinde karşılaştığı zorlayıcı etmenlerden olan etkinlik-katılım ikilemine, yerel yönetimlerin organları arasında yatay olarak var olan denge ve denetleme sorununa, yeni Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sisteminde merkezi yönetim ile yerel yönetimler arasında dikey olarak ihtiyaç duyulacak denge ve denetleme kurumuna ve yerel yönetimlerin genel olarak demokrasinin derinleşmesi için sahip olduğu rolün hayata geçmesine katkı sunma amacı taşımaktadır.

Konu Başlıkları

Avrupa'da ve Almanya'da Çağdaş Yerel Yönetimlerin Gelişimi
Türkiye'de Çağdaş Yerel Yönetimlerin Gelişimi
Yerel Yönetimler ve Yönetsel Reform
Yönetsel Reformun Yerel Yönetim Modellerine Etkileri
Almanya'da Yönetsel Reform ve Yerel Yönetimler
Almanya'da Yerel Yönetim Modelleri
Almanya'da Kent Yönetişimi ve Katılımcı Demokrasi
Türkiye'de Yerel Yönetimler Reformu ve Belediye Yönetimi
Türkiye'de Yaşanan Yerel Yönetimler Reformunun İl Belediyeleri Üzerindeki Etkileri: Ampirik Bir Değerlendirme
Genel Olarak Almanya'da ve Türkiye'de Yönetim Sisteminin ve Yerel Yönetimlerin Karşılaştırılması
Almanya'daki Yerel Yönetimler Reformundan Türkiye İçin Çıkarılan Dersler
Belediye Yönetimi İçin Yeni Bir Model Önerisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.