Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık 659 Sayılı Kanun Hükmünde Kararname Kapsamındaİdari Uyuşmazlıkların Sulh Yoluyla Çözümü - İdare Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750263200
Sayfa Sayısı : 124
Ebat : 16x24
255,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Hukuk devleti olmanın bir gereği olarak idarenin her türlü eylem ve işlemine karşı yargı yoluna başvurulabilir. İdarenin işlem ve eylemlerine karşı yargı yoluna başvurmak ve işlem ve eylemlerden doğan zararları yargı aracılığıyla talep etmek güvenli bir yoldur.

Günümüzde yargı mercilerinin iş yükünün fazla olması, kişilerin taleplerine olması gerektiğinden daha geç ulaşmasına yol açmaktadır. İlgililerin yargılama neticesinde edinecekleri sonuçlara daha hızlı ulaşmalarını sağlamak amacıyla yargılamaya alternatif bazı çözüm yolları mevcuttur.

Uyuşmazlıkların mahkeme kararına gerek olmaksızın, tarafların aralarında yapmış oldukları bir sözleşmeyle sona ermesi anlamını taşıyan sulh, kişilerin bu taleplerine hizmet etmektedir. Sulh, hukukumuzda hem özel hukuktan kaynaklanan uyuşmazlıklar için hem de kamu hukukundan kaynaklanan uyuşmazlıklar için çeşitli düzenlenmelerde yer almıştır.

Bu çalışma kapsamında, idarelerin taraf olduğu uyuşmazlıkların sulh yoluyla çözümü incelenmektedir. Çalışmayla, uygulamada pek çok ilgili tarafından bilinmeyen ancak bir ihtiyaç olarak ön plana çıkan "sulh" farklı boyutlarıyla ele alınmaktadır.

Konu Başlıkları

İdari Uyuşmazlığı Doğuran Hukuksal İlişki
İdarenin Taraf Olduğu Uyuşmazlıklar
Sulhün Etkisi
Sulh Anlaşması Tutanağının İnfazı
Sulh Başvurusu Yolunda Yer Alan Eksiklikler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.