WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Aşırı İfa Güçlüğü ve Sözleşmelerin Değişen Koşullara Uyarlanması - Borçlar Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750264535
Sayfa Sayısı : 164
Ebat : 16x24
280,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Sözleşmeler ifa edilmek üzere kurulurlar. Hukukun en temel ilkelerinden biri sözleşmeye bağlılık ilkesidir. Sözleşmeye bağlılık ilkesi her ne kadar geçerliliğini korumaya devam ediyor olsa da, günümüz koşulları nazara alındığında bu ilkenin katı bir şekilde uygulanması, sözleşme adaleti kavramıyla bağdaşmamaktadır. Sözleşmenin kurulmasından sonra değişen koşulların sözleşmeye etkisi uyarlama sorununu beraberinde getirmektedir.

Taraflar sözleşme ilişkisini kurarken belli bazı öngörülerle hareket eder ve sözleşmeyle bazı riskleri üstlenmiş olurlar. Sözleşmenin kurulmasından sonra birtakım olaylar veya değişikliklerin ortaya çıkmasıyla taraflar, başlangıçtaki öngörülerinde yanılmış olabilir veya sözleşme bir tarafın aleyhine olmak üzere katlanılmaz bir hale gelmiş olabilir. Bu gibi nedenlerle dünyada özellikle ekonomik krizlerin yaşandığı dönemlerde uyarlama sorunu yadsınamaz bir hal almıştır.

Günlük hayatta sözleşme ilişkilerinde uyarlamayı gerektiren durumlar sıklıkla gündeme gelebilmektedir. Bu bakımdan uyarlama sorununa çözüm getirilmesi günümüzde büyük önem taşımaktadır. Bu doğrultuda kitapta; sözleşmelerin uyarlanması hakkında geliştirilen teoriler incelenerek, uyarlamanın hukuki temeli, kapsamı ve sonuçları değerlendirilmeye çalışılmıştır.

Konu Başlıkları

Aşırı İfa Güçlüğünün Unsurları
Uyarlamayla İlgili İlkeler, Teoriler ve Yakın Kavramlarla İlişkisi
Uyarlamanın Şartları ve Sonuçları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.