WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ve Ceza Muhakemesi Kanunu KapsamındaYakalama ve Gözaltı Koruma Tedbirleri & Ceza Hukuku Monografileri

Ürün Kodu : 9789750269226
Sayfa Sayısı : 320
Ebat : 16x24
430,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Ceza Muhakemesi Kanunu'ndaki koruma tedbirleri, doğası gereği, insan hakları ile çok sıkı bir ilişki içindedir. Koruma tedbirlerine karar verilmesi ve bu tedbirlerin uygulanması sırasında, başta kişi hürriyeti ve güvenliği hakkı olmak üzere, birden çok temel hak ve özgürlüğe müdahale söz konusu olabilmektedir.

Bu çalışmada da; temel hak ve özgürlüklere yasa ile müdahale niteliğinde olan koruma tedbirleri, hem genel bir bakış açısıyla hem de yakalama ve gözaltı koruma tedbirleri özelinde, insan hakları perspektifinden ele alınmıştır. Bu kapsamda, Ceza Muhakemesi Kanunu'nda, Anayasa'da ve Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile ek protokollerinde yer alan düzenlemeler kıyaslamalı şekilde incelenmiştir. Bu inceleme, özellikle Anayasa Mahkemesi bireysel başvuru kararları ve Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi kararları temelinde gerçekleştirilmiştir. Böylelikle bir yandan söz konusu düzenlemelerdeki farklılıklar, diğer yandan uygulamadaki sorunlar ortaya konmaya çalışılmıştır. Özel olarak da Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin yakalama ve gözaltı koruma tedbirlerine etkisine değinilerek sorunlar ve çözüm önerileri ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

Koruma Tedbirlerinin Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi ile İlişkisi
Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Genel Olarak Koruma Tedbirlerine Etkisi
Yakalama ve Gözaltı Koruma Tedbirleri Özelinde Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesi'nin Etkisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.