WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Banka Teminat Mektupları - Borçlar Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750263842
Sayfa Sayısı : 186
Ebat : 16x24
300,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Avantajları nedeniyle gün geçtikçe daha fazla tercih edilen banka teminat mektupları, asıl borçtan bağımsız ve asli nitelikte olması dolayısıyla diğer kişisel teminat sözleşmelerinden ayrılmaktadır.

Uygulamada sıklıkla kullanılmasına rağmen bu mektupların pozitif hukukumuzda tanımlanmaması ve ayrıntılı bir düzenlemenin de bulunmaması, bunların hukuki niteliğine ilişkin doktrinde farklı görüşlerin ileri sürülmesine ve farklı yargı kararlarının verilmesine neden olmuştur. Bu durum, Yargıtay'ın içtihadı birleştirme kararları ile netleştirilmeye çalışılmış, sonrasında da banka teminat mektuplarının hukuki niteliğine ilişkin doktrinde görüş birliği sağlanmıştır.

Yapılan son kanuni değişiklikler ve uygulamada ortaya çıkan yeni sorunlar karşısında, teminat mektuplarının farklı açılardan incelenmesine ihtiyaç duyulmuştur. Nitekim, çalışmada ele alınan banka teminat mektuplarının konkordato kurumuna etkisi, bu durumun bir örneğidir.

Bu çalışmada; belirtilen ihtiyaçlara cevap verecek şekilde banka teminat mektupları, uygulamadan örnekler verilerek, yargı kararları ışığında ayrıntılı olarak incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Banka Teminat Mektubunun Hukuki Niteliği
Banka Teminat Mektubunun Türleri
Banka Teminat Mektubunun Paraya Çevrilmesi
Konkordatonun Banka Teminat Mektubuna Etkisi
Taraflar Arasındaki Rücu İlişkisi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.