WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Bireysel Basın İş Hukuku

Ürün Kodu : 9789750263996
Sayfa Sayısı : 304
Ebat : 13x19
220,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Gazetecilik mesleğinin farklı çalışma yöntemlerini gerektirmesi, gazetecilik mesleğinin toplum içindeki yeri ve önemi ile basın özgürlüğünün korunması gerekliliği nedenlerine bağlı olarak, birçok ülkede gazetecileri iş ilişkileri içerisinde özel olarak koruyan düzenlemeler yapılmıştır. Türk Hukukunda da 20.6.1952 tarih ve 5953 sayılı Basın Mesleğinde Çalışanlarla Çalıştıranlar Arasındaki Münasebetlerin Tanzimi Hakkında Kanunla gazetecilerin iş ilişkileri düzenlenmiştir. Bu düzenlemeler Basın İş Hukuku olarak adlandırılan İş Hukukuna ilişkin bir alanın ortaya çıkmasını sağlamıştır.

Çalışmamızda basın alanındaki bireysel iş ilişkileri ele alınmıştır. Bu kitabın okuyucusunun daha önce İş Hukuku bilgisine sahip olmadığı varsayımından hareket edilerek İş Hukukuna ilişkin genel bilgilere gerektiği ölçüde yer verilmiştir.

Kitabımızdan bu baskısına bir önceki baskısından bu yana geçen süre içerisinde mevzuatta yapılan değişiklikler, Anayasa Mahkemesinin iptal kararları ve Yargıtay'ın yeni kararları işlenmiştir.

Konu Başlıkları

Genel Bilgiler
Basın İş Hukukuna Giriş
Basın İş Hukukunun Temel Kavramları
Bireysel İş İlişkileri
Basın İş Sözleşmesi
Basın İş Sözleşmesinden Doğan Borçlar
Basın İş Sözleşmesinin Sona Ermesi ve Sona Ermenin Hukuki Sonuçları
Çalışma ve Dinlenme Süreleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.