WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Birleşik Krallık, Almanya, ABD, Fransa, İsviçre, Türkiye 100 Soruda Hükümet Sistemleri Teori ve Pratikte Çağdaş Hükümet Sistemleri & Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi

Ürün Kodu : 9789750251696
Sayfa Sayısı : 154
Ebat : 16x24
145,00 TL
Daha Fazla Ekonomi
Kitap, çağdaş hükümet sistemleri ile Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi hakkında kısa, öz, güncel ve betimleyici bilgileri içermektedir.

Akıcı ve anlaşılabilir bir dille kaleme alınan kitapta, öncelikle hükümet sistemleri ve hükümet sistemlerinin sınıflandırılmasına ilişkin hususlar hakkında kısa bilgiler verilmiştir. Daha sonra, kuvvetler ayrılığı ve birliğine dayanan çağdaş siyasal rejimler - parlamenter, başkanlık, yarı başkanlık ve meclis hükümeti sistemleri - ve Cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi ele alınmıştır. Çalışmada her hükümet sistemi birtakım benzer parametreler üzerinden irdelendikten sonra, söz konusu hükümet sisteminin en çok bilinen ya da prototipini teşkil eden örnek ülke üzerinden özellikleri, temel erkler bağlamında yapılanması ve işleyişi irdelenmeye çalışılmıştır.

Konunun Türkiye ayağı ise, 1921 Anayasası'ndan 1982 Anayasası'na kadar Ülkede yürürlükte olan Anayasalar ve bu Anayasalarda yapılan değişikliklerle getirilen hükümet sistemleri bağlamında ele alınmıştır. Çalışmada okuyucunun konuyla ilgili bilgi edinmesine ve karşılaştırma yapabilmesine olanak sağlamak maksadıyla özenle seçilmiş 100 sorudan istifade edilerek, bahsi geçen hükümet sistemleri incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Hükümet Sistemi ve Kuvvetler Ayrılığı
Parlamenter Sistemin Özellikleri ve İşleyişi
Birleşik Krallık'ın Hükümet Sistemi
Almanya'nın Hükümet Sistemi
Başkanlık Sisteminin İşleyişi ve Özellikleri
ABD'nin Hükümet Sistemi
Yarı Başkanlık Sisteminin İşleyişi ve Özellikleri
Fransa'nın Hükümet Sistemi
Meclis Hükümeti Sisteminin İşleyişi ve Özellikleri
İsviçre'nin Hükümet Sistemi
Türk Anayasalarında Hükümet Sistemleri
Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.