WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Ceza Muhakemesine Egemen İlkeler IşığındaOlağan ve Olağanüstü Kanun Yolları

Ürün Kodu : 9789750263590
Sayfa Sayısı : 324
Ebat : 16x24
435,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Yürürlükteki yasaların bile layıkıyla uygulanmadığı, yanlış uygulandığı, keyfi uygulandığı veya kişiye göre değişen bir şekilde uygulandığı hallerde hukuki güvenlikten ve adaletten bahsedilemez. Bu hukuksuzlukların düzeltilmesi ancak kanun yolları ile mümkün olabilir. Kanun yollarının etkin bir şekilde uygulanması için başta Yargıtay olmak üzere tüm mahkeme kararlarının gerekçeli olması, yargıçların ceza hukuku alanında uzman ve tecrübeli olması şarttır.

Kanun yolları, ceza muhakemesinin itiraz ve denetim aşaması olup , yargılama makamlarının hukuku uygulama noktasında maddi ve hukuki konularda yanlış uygulama yapma ihtimalleri üzerinden, yapılan veya yapıldığı iddia edilen hukuka aykırılığın giderilmesi amacıyla, kararın kural olarak başka bir yargı makamı tarafından denetlenerek, kararın hukuka uygun hale getirilmesi, maddi gerçeğin ortaya çıkarılması, adaletin sağlanması ve uygulamada yargı birliği sağlamak için düzenlenmiş hukuki denetim mekanizmalarıdır.

Yargı makamlarının verdikleri kararların üst dereceli mahkemeler tarafından denetlenebilir olması, şeffaf bir hukuk devleti olmanın gereğidir. Yasa yolları, kesinleşmiş veya kesinleşmemiş kararlara karşı hukukun gerçekleşmesine ve adalete olan güveni oluşturmaya yönelik olarak düzenlenmiştir. Kesinleşmiş kararlara karşı olağan yasa yollarına, kesinleşmemiş kararlara karşı ise olağanüstü yasa yollarına gidilebilir. Olağan yasa yollarına gidilmeden, olağanüstü yasa yollarına gidilemez. Kesinleşmemiş kararlara karşı gidilen kanun yolları itiraz, istinaf ve temyiz olup bunlar olağan kanun yollarıdır. Buna karşılık kesinleşmiş kararlara karşı olağanüstü kanun yolları ise, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcısı'nın itirazı, kanun yararına bozma ve yargılamanın yenilenmesidir.

Çalışma tüm bu konuları ayrıntılı olarak incelemektedir.

Konu Başlıkları

Ceza Muhakemesi Hukukunun Temel Kavramları ve İlkeleri
Ceza Muhakemesi Hukukunda Olağan ve Olağan Üstü Kanun Yolları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.