WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Cinsel Suçlarda İspat Sorunu ve Yargılama Usulü

Ürün Kodu : 9789750265211
Sayfa Sayısı : 668
Ebat : 16x24
279,00 TL
Daha Fazla Hukuk
5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun İkinci Kitabının, "Kişilere Karşı Suçlar" başlıklı İkinci Kısmının "Cinsel Dokunulmazlığa Karşı Suçlar" başlıklı Altıncı Bölümünde düzenlenen bu suçlar; unsurları, yapısı, delilleri ve eylemin sübutu açısından diğer suç tiplerine göre farklılık göstermektedir.

Bu çalışmayla Kanun'da belirtilen sistematik gözetilerek cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlar tüm hukuki boyutlarıyla ele alınıp açıklanmaya çalışılmıştır. Suçun sübutuna ve nitelendirilmesine ilişkin sorunlar değişik yönleriyle incelenerek öğreti ve yüksek mahkeme kararlarından örnekler verilmiştir. Ayrıca cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen suçlarda ispat konusunun önemli bir sorun teşkil ettiğinin altı çizilerek özellikle deliller ve delillerin değerlendirilmesine ilişkin açıklamalara yer verilmiştir. Yine bu çerçevede temel kavramlar, suçun unsurları, suçun konusu, suçun fail ve mağduru, ortaya çıkış biçimleri gibi önemli hususlar ile bazı usul konularına değinilmiştir.

Kitap, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde; cinsel dokunulmazlığa karşı işlenen cinsel saldırı, çocukların cinsel istismarı, reşit olmayanla cinsel ilişki ve cinsel taciz suçları ile Yargıtay kararları, ikinci bölümde ise; soruşturma ve kovuşturmada dikkate alınacak hususlar, usule ilişkin hükümler, ispat yükümlülüğü ve sübut sorunu yer almaktadır. Ayrıca kitaba alınan yüksek yargı kararları seçilirken konular tasnif edilerek, özellikle son yıllara ilişkin olanlara öncelik tanınmış ve uygulamada kararlılık gösteren, güncelliğini kaybetmeyen, açıklayıcı, yol ve yöntem gösteren kararlar tercih edilmiştir.

Konu Başlıkları

Cinsel Saldırı
Çocukların Cinsel İstismarı
Reşit Olmayanla Cinsel İlişki
Cinsel Taciz
Araştırma, İnceleme, Değerlendirme
Sübut ve İspat
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.