WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Danıştay ve Yargıtay İçtihatları Işığındaİdari Yargı Kararlarının Uygulanması

Ürün Kodu : 9789750264702
Sayfa Sayısı : 384
Ebat : 16x24
495,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İdare aleyhine açılan davalarda verilen yargı kararlarının uygulanmaması nedeniyle kişilerin adalet sistemine ve Devlete olan güvenlerinin sarsılmaması, idarelerin ve idareler adına yetki kullanan kamu görevlilerinin hukuki ve cezai yaptırımlarla karşı karşıya kalmamaları için idari yargı kararlarının uygulanmasına ilişkin hususların, kararların uygulanmaması halinde karşılaşılacak yaptırımların bilinmesi büyük önem arz etmektedir.

İdari yargı kararlarının uygulanmasına ilişkin temel kurallar kanunlarda belirlenmiş olmakla birlikte uygulamada ortaya çıkan problemler yargı içtihatlarıyla şekillenmiştir. Dolayısıyla kararların uygulanmasında içtihatların da bilinmesi önem taşımaktadır. Bu çalışmada kanunlarla konulan kurallarla birlikte uygulamada çok karşılaşılan duraksamalara ilişkin içtihatlara da yer verilerek, bu içtihatlar ışığında konular somut örneklerle açıklanmıştır.

Kitabın birinci baskısından sonra gerek yönetim sisteminde, gerekse idari yargılama sisteminde çeşitli değişiklikler olmuştur. Parlamenter hükümet sisteminden Cumhurbaşkanlığı hükûmet sistemine geçilmiş Askeri Yüksek İdare Mahkemesi lağvedilmiş, ivedi yargılama, sınav yargılaması gibi özel yargılama usulleri belirlenmiş, kanun yollarına ilişkin önemli değişiklikler yapılmıştır. Ancak bu gün gelinen noktada idari yargı kararlarının uygulanma zorunluluğu ve uygulanmaması hallerinde karşılaşılacak yaptırımlar anlamında fazlaca değişen bir şey olmamıştır.

Kitabın birinci baskısından sonra yapılan kanun değişiklikleri ve bu değişikliklere ilişkin Anayasa Mahkemesi'nin verdiği iptal ve yürütmenin durdurulması kararları da dahil olmak üzere, İdari Yargılama Usulü Kanunu'nda ve Danıştay, Bölge İdare, İdare ve Vergi Mahkemelerinin görevlerini düzenleyen kanunlarda yapılan değişiklikler de göz önünde bulundurularak konular değerlendirilmiş ve kitap yeni Danıştay ve Yargıtay kararlarıyla zenginleştirilmiştir.

Kitap, idari yargı kararlarının yerine getirilmesinde, kararlardan etkilenenlere, kararları uygulamakla yükümlü olan idarelerle, idarecilere ve bu konuda çalışma yapanlara rehber olacak ve uygulamada ortaya çıkan olumsuzlukların giderilmesine katkı sağlayacaktır.

Konu Başlıkları

Genel Olarak İdari Yargı Sistemi
İdari Yargılama Safahatı ve İdari Yargı Kararları
İdari Yargı Kararlarının Uygulanması
İdari Yargı Kararlarının Uygulanmamasının Sonuçları
İdari Yargı Kararlarının Uygulanmaması Nedeniyle İlgililerin Başvurabilecekleri İdari ve Adli Yollar
İdari Yargı Kararını Yerine Getirmeyen İdarelerin ve Kamu Görevlilerinin Karşılaşacağı Yaptırımlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.