WhatsApp Destek
📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

📦

₺450 ve Üzeri Kargo Bizden

Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Dolaylı Patent İhlali - Fikri Mülkiyet Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750268649
Sayfa Sayısı : 272
Ebat : 16x24
380,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Bir buluş için patent verildiğinde, patent sahibi buluşu kullanmak ve ondan yararlanmak hususunda inhisari bir hak elde eder. Bu hak sayesinde patent sahibi, üçüncü kişilerin buluş konusu ürün veya usul üzerinde belirli fiillerde bulunmasını önleme yetkisine sahip olur. Patent sahibinin önleyebileceği hallerden biri de Sınai Mülkiyet Kanunu (SMK) m. 86'da düzenlenen "buluşun üçüncü kişilerce dolaylı kullanımı" fiilidir.

Patentli buluşa ilişkin belirli nitelikteki unsur veya araçların, belirli koşullar altında buluşu kullanmaya yetkisi olmayan kişilere verilmesini konu alan dolaylı kullanım fiilinin, "yardım veya teşvik yoluyla patent ihlaline katılma" niteliği taşıdığı ve bu bakımdan patent hakkının doğrudan ihlal edilmesi koşuluna bağlı olduğu yönünde Türk Hukukunda genel bir kanı mevcuttur. Patent ihlaline yardım veya teşvik niteliği taşıyabilecek pek çok eylemden söz etmek mümkün iken, bu eylemlerden yalnızca birinin önlenmesi hakkının patent sahibine tahsis edilmiş olması ve üstelik bu hakkın kullanılabilmesinin oldukça sıkı şartlara bağlanması, SMK m. 86 hükmüne çok daha farklı anlamlar yüklenebileceğini göstermektedir.

Bu kitapta, SMK m. 86 hükmünün yasada düzenlenme amacı, kanun sistematiği içerisindeki yeri ile uygulama koşulları incelenmiş ve bu kapsamda söz konusu hükmün, patent hakkının tehlikeye düşürülmesini konu alan ve tek başına hukuka aykırılık arz eden dolaylı patent ihlalini düzenlediği açıklanmıştır. Kitapta dolaylı patent ihlalinin hüküm ve sonuçları da ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

SMK m. 86 Çerçevesinde Patentli Buluşun Dolaylı Kullanımı
Patentli Buluşa İlişkin Unsur veya Araçların Kullanılması
Patent Hakkının Tehlikeye Düşürülmesi Fiili
Patent Hakkına Yönelik "Ön Alan" Koruması
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.