WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık E-Spor: Hukuki Bakış

Ürün Kodu : 9789750269035
Sayfa Sayısı : 259
Ebat : 16x24
370,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İnternetin sonsuz imkânları tüm dünyayı etkisi altına aldı, bu etki ise günden güne daha da artıyor. Bu durum, günümüzdeki her şeye bir şekilde yansırken, "e-spor" kavramını da hayatımıza soktu. Bu kavramda "spor" geçmesine rağmen bir spor faaliyeti sayılıp sayılmadığı başta olmak üzere birçok tartışma bulunuyor. Gitgide büyüyen profesyonel e-spor sektörü ve e-spor yayın platformları da bu tartışmaların gündemden düşmemesini sağlıyor.

Bu çalışmada, e-sporla ilgili birçok konuya ışık tutulması amaçlanmıştır. Bu kapsamda, e-spor kavramının tarihçesi, spor kavramlarıyla karşılaştırması ve çeşitli disiplinlerle ilişkisi incelenmiştir. Ayrıca e-spor oyuncuları, kulüpler, federasyonlar ve yayın platformları gibi aktörler de farklı bağlamlarda değerlendirilerek, bunların birbirlerine karşı sorumlulukları da incelenmiştir. İlişkinin iş hukuku perspektifi, uygulama için fazlasıyla önemlidir.

Çalışmada ayrıca e-sporla ilişkilendirilebilecek esaslı temel hukuki düzenlemeler de detaylıca değerlendirilmiştir. Bu kapsamda, e-sporun spor hukuku perspektifi, uygulamadaki sorunlar ve tartışmalarla birlikte değerlendirilmiştir. Başka bir gündem olan fikri mülkiyet hak sahipliklerinin de kitapta kapsamlı bir yeri olmuştur.

Çalışmamız, e-sporun dününden bugününe birçok konuyu ele aldığı için, sadece hukukçulara değil; e-spora ilgi duyan veya bu sektörde çalışan herkese hitap edecektir. Türkiye'de e-sporu bu kadar farklı yönleriyle ele alan ilk kitap olması ve halihazırda ülkemizde bu konularda bir yasal düzenleme olmaması sebebiyle, bu çalışmamız hukukçulara ve tüm ilgililerine yol gösterici olacaktır.

Konu Başlıkları

E–Doping
E–Spor Aktörleri: Oyuncular, Takımlar ve Oyun Şirketleri
Oyunların Hak Sahipliği
Yayın Platformları ve Turnuvalar
Oyuncuların Sözleşmeleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.