WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Elektrik Piyasasında Abonelik Sözleşmeleri ve Tüketicinin Korunması

Ürün Kodu : 9789750259432
Sayfa Sayısı : 176
Ebat : 16x24
290,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Elektrik enerjisi temini, kamu hizmeti niteliği gösteren evrensel bir hizmettir. Ülkemizde ilk dönemlerde kamu kesimince sunulan elektrik enerjisi temini daha sonra özelleştirilmiş ve regülasyona tabi tutulmuştur. 4628 sayılı Kanun ile elektrik piyasasının çerçevesi çizilmiş, 6446 sayılı Kanun ile elektrik piyasası bugünkü yapısına kavuşmuştur.

Elektrik piyasası faaliyetleri; üretim, iletim, dağıtım, toptan ve perakende satış, ithalat ve ihracat, piyasa işletimi olarak belirlenmiştir. Tüm bu faaliyetlerin ayrışması, bir kısmının özelleştirilmesi ve regülasyon faaliyetleri elektrik piyasasının karmaşık bir hukuki rejime tabi olmasına sebep olmuştur. Özellikle üretim, dağıtım, tedarik faaliyetlerinin farklı tüzel kişiler tarafından yerine getirilmesi, uygulamada gerek tüketiciler gerekse mahkemeler tarafından bir takım kafa karışıklıklarına yol açmıştır. Tüm bu hususlar elektrik enerjisi sağlanan tüketicinin korunması ihtiyacını arttırmıştır.

Tüketicinin kendini koruyabilmesi için öncelikle bilgi sahibi olması gerektiği, ancak son derce dağınık ve teknik olan mevzuat sebebi ile doğru ve güncel bilgiye ulaşmasının oldukça zor olduğu görülmektedir. Bu amaçla hazırlanan kitapta; elektrik piyasasının tarihçesi ve işleyişi genel hatları ile açıklanmış, elektrik piyasası abonelik sözleşmeleri incelenmiş ve elektrik piyasası karşısında tüketicinin durumu, hakları ve karşılaştığı sorunlar ele alınmıştır.

Konu Başlıkları

Elektrik Piyasasının Özellikleri
Elektrik Piyasasının Gelişimi ve Faaliyetleri
Elektrik Piyasası Abonelik Sözleşmeleri
Elektrik Piyasası Karşısında Tüketicinin Durumu
Elektrik Piyasasında Tüketicinin Hakları
Elektrik Piyasasında Tüketicinin Karşılaştığı Sorunlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.