WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Evde Bebek Bakım Sözleşmesi - Borçlar Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750267826
Sayfa Sayısı : 188
Ebat : 16x24
300,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Günümüzde gerek ekonomik ve toplumsal gelişmeler, gerekse de öngörülemeyen bazı haller, bebek sahibi bireylerin yaşantılarında bir takım değişikliklere yol açmaktadır. Bu hususta her birey için oldukça önemli riskler barındıran Covid-19 salgını gibi yakından şahit olduğumuz öngörülemeyen haller, özellikle kadının çalışma hayatında aktif rol aldığı ailelerde bebeğin üçüncü bir kişi tarafından bakılıp gözetilmesi hususunda arayışlara gidilmesini zorunlu kılmaktadır. Yükselen hayat standartları, geleneksel aile yapılarının dağılması, bebeğin bilgili ve tecrübeli kişiler tarafından sağlıklı bir ev ortamında bakılmasının avantajları gibi birçok faktör de yine bebeğin üçüncü kişi tarafından bakılıp gözetilmesi hususunda, bebek sahibi bireylerin kararlarını önemli ölçüde etkilemektedir.

Ebeveynlerin bebeklerinin bakımında yardım alma istekleri ile çeşitli hayat şartlarının doğurduğu yardım alma zorunluluğu gerçeği, toplumun birçok kesiminde, evde bebek bakım sözleşmesi yapma ihtiyacını gündeme getirmektedir. Ancak ülkemizde belirtilen bu gelişmeler doğrultusunda evde bebek bakım sözleşmesi yapmak isteyen tarafların ve bakılan bebeğin karşılaşabileceği sorunların kaleme alındığı çalışmalar ne yazık ki azdır.

Evde bebek bakım sözleşmesi Türk hukukunda yeteri kadar incelenmediği; hukuki niteliği, unsurları, kapsamı, etkileri ve hukuki sonuçları gerektiği gibi ortaya konulmadığı için, ilgili sözleşmenin öneminin ve özelliklerinin tespiti amacıyla hazırlanan çalışmada, evde bebek bakım sözleşmesinin türleriyle ilgili Türk hukukundaki boşlukların doldurulması ve konuyla ilgili sorunların çözümüne katkı sağlanması amaçlanmıştır.

Konu Başlıkları

Bakıcı ile Baktıran Arasındaki Bağımlılık İlişkisinin Değerlendirilmesi
Bebek Bakım ve Gözetim Ediminin İfa Yeri ve Şekline göre Sözleşme Türleri
Evde Bebek Bakım Sözleşmesinde Tarafların Borçları ile Bakılan Bebeğin Hakları
Bakıcının Özen ve Sadakat Borcunun Kapsamı
Bakıcının Video Kamera Yoluyla Gözetlenmesinin Kişilik Haklarına Etkisi
Sözleşmenin Askıya Alınması, Sona Ermesi ve Sözleşmedeki Diğer Özel Durumlar
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.