Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Fikri Hakların İhlalinden Kaynaklanan Tazminat Davası

Ürün Kodu : 9789750268571
Sayfa Sayısı : 546
Ebat : 16x24
655,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Fikri mülkiyet hakları tüm dünyada her geçen gün korunmasına daha önem verilen bir alan olmaya devam etmektedir. Ülkeler fikri hakların korunması konusunu stratejik değerde bulmakta ve gelişmelerinin bir anahtarı olarak görmektedirler.

Teknolojinin hızla geliştiği Dünyada bir taraftan dijitalleşmenin getirdiği fikri mülkiyet alanındaki sorunlar, diğer yandan yapay zekanın meydana getirdiği fikri ürünler konusunda kafa karışıklığı alanda her geçen gün yeni mevzuat çalışmaları ve güncellemeye yönelik değişiklikler yapılması ihtiyacı doğurmaktadır.

Kitabın ilk baskısının tükenmesi nedeniyle yapılan bu ikinci baskısında güncellemeler yapılarak ilk baskıda bulunmayan hukukumuza giren, arabuluculuk kurumunun fikri mülkiyet alanında uygulanması, telif alanında dijital kullanımlara ilişkin 2019/790 sayılı AB Direktifi karşısında mevzuatımızın durumu, faaliyete giren Bölge Adliye mahkemelerinin kararları gibi birçok yenilik incelenmiştir.

Kitapta telif haklarının ülkemiz ve AB ülkelerinde uygulanmasının mukayeseli olarak incelenmesi, yapılmış mevzuat, anlaşmalar, AB direktifleri ışığında alana ilişkin problemler belirlenmiş, Yargıtay'ın güncel içtihatları ve alana ilişkin problemler ve çözüm önerileri sunulmuştur.

Kitapta 5846 sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu'nda düzenlenen eser sahibinin mali ve manevi haklarının ihlali nedeniyle açılan tazminat davaları ve karşılaştırmalı olarak Kanunda yer alan diğer davalar genel olarak incelenmiş Kanun tasarısı da değerlendirilmiştir. Son bölümde ispata yönelik karineler ve usuli kurallar incelenmiştir. Bu davalarda uygulama yeri bulan borçlar hukuku kapsamında haksız fiillere ilişkin hükümler, vekaletsiz iş görmeye dayalı kazanç iadesine ilişkin TBK'daki düzenlemeler incelenmiştir.

Konu Başlıkları

5846 Sayılı Kanunda Düzenlenen Dava Çeşitleri
Tazminat Davası
Tazminat Davası Dışındaki Davalar ile Tazminat Davasının Mukayesesi
Fikri Haklar Mahkemelerinde Yargılama Usulü ve İspat
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.