Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Fuhuş Suçu TCK 227 - Ceza Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750270277
Sayfa Sayısı : 320
Ebat : 16x24
430,00 TL
Daha Fazla Hukuk
TCK m.227'de düzenlenen fuhuş suçu, kitapta üç bölüm halinde incelenmiştir:

Birinci bölümde, dünyada ve Türkiye'de fuhşun hukuki boyutu ve ceza kanunlarındaki düzenlenişi hakkında tarihsel bilgilere yer verilmiştir. Fuhşun tanımlanmasının zorluğu ve zorunluluğundan yola çıkarak, Avrupa'da ceza kanunlarının fuhşa yaklaşımı değerlendirilmiş, fuhşa ilişkin uluslararası yasal çerçeve ve fuhuş rejimi sistemleri hakkında bilgilere yer verilmiştir. Konuyla ilgili uluslararası sözleşmeler ve Avrupa Konseyi'nin fuhuşla ilgili görüşleri bu bölümde sunulmuş ve Türk hukuk mevzuatında fuhşa ilişkin düzenlemeler üzerinde durulmuştur.

Fuhuş suçu, Türk Ceza Kanunu'nda Genel Ahlaka Karşı Suçlar bölümünde yer aldığından, ikinci bölümde, ahlak ve genel ahlak kavramları ve Türk ceza hukukunda genel ahlakın anlamı üzerinde durulmuştur. Ahlak ve hukuk ilişkisine değinilerek, genel ahlakın ceza hukuku bakımından hukuki niteliğini belirleme yönünde ilerlenmiştir. Bu anlamda genel ahlakın, hukuki konu mu yoksa cezai korumanın konusu mu olduğu üzerinde bir tartışma yürütülmüştür. Ayrıca Türk ceza hukukunda fuhşun sınırları ve tanımı ve fuhuş suçunun benzer suçlardan farkları incelenmiştir.

Üçüncü bölümde, Türk Ceza Kanunu'nun 227. maddesinde yer alan Fuhuş suç tipine yoğunlaşılarak; fuhuş suçunun unsurları, cezayı ağırlaştıran halleri, özel görünüş şekilleri, yaptırımı, yargılama usulü ve fuhşa sürüklenen kişi hakkında öngörülen özel tedbir ele alınmıştır. Tartışmalar barındıran yapısı itibariyle, maddenin başlığından kullanılan sözcüklere, kanunda düzenlendiği yerden cezalandırılan alana kadar birçok noktada hükme eleştiriler yöneltmiş ve yazarın düşünceleri ortaya konulmuştur.

Konu Başlıkları

Dünyada ve Türkiye'de Fuhşun Hukuki Boyutu
Fuhuş Kavramı ve Fuhuş Suçunun Benzer Suçlardan Farkı
Fuhuş Suçunun Unsurları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.