WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Haksız Rekabet Hükümlerine Göre Üretim ve İş Sırlarının Korunması

Ürün Kodu : 9789750260094
Sayfa Sayısı : 200
Ebat : 16x24
310,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Rekabetin etkin ve adil işleyişine dair özellikle haksız rekabet hukuku alanında korunması lüzum gören konulardan biri, piyasa katılımcılarına ait üretim ve iş sırlarıdır. TTK m.55/1-b,3 ve TTK m.55/1-d'de üretim ve iş sırrı kavramlarına yer verilmiş olmasına rağmen, TTK m.55/1-c'de üretim ve iş sırrı niteliği tartışmalı olan iş ürünü ve çalışma ürünü kavramlarının kullanımı tercih edilmiştir.

Üretim ve iş sırrı kavramlarının geçtiği ilgili maddelerdeki sırrın ele geçirilmesi ve ifşası fiillerine dair çözümlemelerin Yargıtay, İsviçre ve Alman Federal Mahkeme kararları ışığında gerçekleştirilmesi; kitap çalışmasının yoğunlaştığı noktalar arasındadır. Üretim ve iş sırları hakkında mehaz kanun ile TTK lafzı arasındaki farklılıkların ya da benzerliklerin ortaya çıkarılması ve sonucun mahkeme kararları doğrultusunda yorumlanması; ilgili alana dair doktrindeki boşluğun giderilmesi için yöntem geliştirilmesine yardımcı olacaktır.

Çalışmada, Know-how, patent ya da tescilli tasarımların sır niteliğine sahip olup olmadığı, görev kapsamı belirsiz olan rekabet yasağı sözleşmelerinin geçerliliği ya da sözleşmelerin geçerlilik süresinin sırrın alenileşmesi halinde nasıl yorumlanması gerektiği, sırrın ifşasına yöneltilen işçiye haksız rekabet yaptırımı için gerekli olan hususlara dair soruların cevabı aranmaktadır.

Öte yandan sır niteliğine sahip olmayan fakat kullanımı üreticisi yararına olan bilginin, rekabet yasağı anlaşmaları ya da sır saklama sözleşmelerine konu olduğu birçok vakıanın değerlendirilme gayesi, kitabın esaslı unsurları arasındadır.

Konu Başlıkları

Üretim ve İş Sırrı, Know–how, Patent, İş ve Çalışma Ürünü Kavramları
Üretim ve İş Sırlarının Haksız Rekabet Hükümleri Dışındaki Esaslar Uyarınca Korunması
Saklama Sözleşmesi ve Rekabet Yasağı Anlaşmaları
Üretim ve İş Sırlarını İfşa Etmeye ve Ele Geçirmeye Yöneltmek
Üretim ve İş Sırlarını Değerlendirme ve Başkalarına Bildirme
Üretim ve İş Sırrı Niteliği Tartışmalı Olan Ürünlerden Yetkisiz Yararlanma
Üretim ve İş Sırlarının Haksız Rekabete Karşı Korunması
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.