WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Haksız Tahrik

Ürün Kodu : 9789750265488
Sayfa Sayısı : 232
Ebat : 16x24
345,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Heyecan (affekt) denilen "öfke ve elem" gibi hallerin ceza hukuku uy¬gulamasında önemi büyüktür. Bu sebeple, insan davranışlarının yegane kaynağı olan insan ruhunu ceza kanunları dikkate almışlardır. Gerçekten de, geçici (arızî) nedenin isnat yeteneğini tamamen veya kısmen kaldırması, hukuka uygunluk nedenlerinde sınırın aşılması ve haksız tahrik gibi haller, failin içerisin¬de bulunduğu ruhi durum ve dolayısıyla heyecanla ilgilidirler. Haksız tahriki diğer heyecan hallerinden ayıran nokta, faili öfke ve elem şeklindeki bu duruma mağdurun haksız bir davranışının sürüklemiş olmasıdır. Böyle bir durumda, failin normal bir kimse gibi, iradesine ha¬kim olması beklenemez. Nitekim Carpzow bunu, "mucize yaratmak ne kadar zorsa, hiddete hakim olmakta o kadar zordur" şeklinde ifade etmiştir.

Bu kitap, Prof.Dr. Timur Demirbaş'ın "Türk Ceza Kanununda Özel Haksız Tahrik Halleri" konulu 1983 yılında savunulup, 1985 yılında yayımlanan doktora tezinin aradan 30 yıl geçtikten sonra 5237 sayılı TCK'ya göre güncellenerek yeniden yayınlanmış halidir.

Çalışmada, "haksız tahrik kavramı, tanımı ve tarihi gelişimi", "haksız tahrikin psikolojik ve hukuki esası", "karşılaştırmalı hukukta haksız tahrik", "haksız tahrikin şartları", "haksız tahrikin derecesi", "haksız tahrikin diğer hallerle bir arada bulunabilmesi" "Askeri Ceza Kanunu'nda haksız tahrik" ve "özel haksız tahrik halleri" incelenmiştir. Yeni baskı, Yargıtay içtihatları ve konu ile ilgili yeni kaynaklar eklenmek suretiyle güncellenmiştir.

Konu Başlıkları

Haksız Tahrik Kavramı ve Tanımı – Tarihi Gelişim
Haksız Tahrikin Psikolojik ve Hukuki Esası
Karşılaştırmalı Hukukta Haksız Tahrik
Haksız Tahrik
Türk Ceza Kanununda ve Askeri Ceza Kanununda Özel Haksız Tahrik Halleri
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.