WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İcra ve İflas HukukundaBorç İnkâr Tazminatı - Pozitif Hukuk Dizisi -

Ürün Kodu : 9789750269851
Sayfa Sayısı : 304
Ebat : 15x21
390,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Türk Hukukuna özgü "inkar tazminatı" uygulamaya konulduğu 1928 yılından itibaren pek çok kanuni değişikliğe maruz kalmıştır. Bu değişikliklerin asli amacı "inkar tazminatı" kurumunun, işlevselliğinin ve caydırıcılığının arttırılması, yargıdaki etkinliğinin daha fazla çoğaltılmasıdır.

Anayasa'nın 36. maddesindeki hak arama özgürlüğü elbette sınırsız değildir. Zira 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanununun 29. maddesi taraflara yargı mercileri önünde doğru söyleme ve dürüst davranma yükümlülüğü getirilmiştir. İcra ve İflas Kanunu açısından, bu yükümlülük çerçevesinde, alacaklı mevcut olmayan bir alacak için takip başlatmamalı ve borçlu da var olan bir alacak için takibe karşı koymamalıdır.

Doğru ve dürüst davranma kuralının ihlal edilmesi, hukuk sisteminde gerçeğe ulaşmayı zorlaştıran, yargılama sürecini uzatan ve iş yükünü arttıran ciddi olumsuz etkilere sahiptir. Bu olumsuzlukların giderilmesi veya en aza indirilmesi için İcra ve İflas kanununda caydırıcı bir yaptırım olarak "inkar tazminatı" müessesesi düzenlenmiştir.

Bu çalışma ile hukuk sistemimizde, İslam Hukukundan günümüze kadar gelen ve genel esas olarak kabul edilen doğruyu söyleme ve dürüst davranma yükümlülüğünün ihlalinin İİK'daki yansıması olan borç "inkar tazminatı"nın, kanunda ne şekilde yorumlandığı, şartları ve uygulama alanı incelenip, değerlendirilmiştir.

Dizi Hakkında:

İnsan olan her yerde az veya çok bir çekişme, çekişme olan her yerde ise kurallara bağlanmış bir düzen, yani hukuk vardır. Hukuksal sorunların türü ve sayısı; değişen dünya düzeni, küresel nüfus artışı, bilim ve teknolojinin ilerlemesi gibi nedenlerle hızla artmaktadır. Artan iş yükü ve karşılaşılan problemlerin çeşitliliği, birçok işi aynı zaman dilimine sığdırmak zorunda olan hukukçular için zaman yönetiminin değerini daha çok arttırmaktadır.

"Pozitif Hukuk Dizisi", uygulamada aktif olarak görev yapan kişilerin (hâkim, avukat, bilirkişi, konkordato komiseri, icra müdürü) karşılaşacakları hukuksal problemlerin çözümü için gerekli bilgileri içeren; açıklamalar, uyarılar, seçme içtihatlar ve uygulama örneklerinden oluşan bir el kitabı dizisidir. Bu dizinin amacı, hukuk uygulayıcılarının gereksiz ayrıntılara boğulmadan bilgiye en kısa sürede ulaşabilmesini sağlamaktır.

Konu Başlıkları

İcra İnkâr Tazminatı Kurumu
İcra İnkâr Tazminatının Uygulama Alanı ve Koşulları
Yargılamaya İlişkin Özel Durumlar ve İcra İnkâr Tazminatı Hükmünün İnfazı
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.