WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık İstirdat Davası

Ürün Kodu : 9789750263774
Sayfa Sayısı : 288
Ebat : 16x24
400,00 TL
Daha Fazla Hukuk
İstirdat davası, icra hukukundaki şekli hukuk kuralları neticesinde maddi hukuk bakımından meydana gelen zararları bertaraf etmek amacıyla İİK'da düzenlenmiştir. Bu kitapta, aleyhine icra takibi başlatılan borçlunun esasen borçlu olmadığının genel mahkemelerce tespiti imkânını sağlayan istirdat davası hakkında genel bilgilerin yanında, bu dava bakımından özellik arz eden durumlara da detaylı değinilmiştir.

Ayrıca kitabımızda istirdat davasının benzer ve bağlantılı olduğu davalar (kurumlar) ile olan ilişkilerine detaylı şekilde değinilmiştir. Böylelikle istirdat davasının teorik temelinin sağlamlaştırılması ve diğer davalarla (kurumlarla) olan karışıklıkların giderilmesi amaçlanmıştır.

Kitabımızda istirdat davasını ele alırken mukayeseli hukuk (özellikle İsviçre hukuku) açısından da değerlendirmelerde bulunulmuştur. Ayrıca kitapta Yargıtay kararları sıklıkla ele alınarak uygulamadaki istirdat davasına ilişkin karışıklıklara ışık tutulması amaçlanmıştır.

İstirdat davası, icra hukukundan kaynaklanmasına rağmen, uyuşmazlığı maddi hukuk bakımından sonlandırır. İstirdat davası, HMK'da geçerli olan delillere ve genel hükümlere göre yapılan yargılamaya tabi ve kendine özgü dava şartları olan bir dava olduğundan, kitabımızda istirdat davasının yargılamasına ilişkin bilgi verilirken hem genel (yazılı) yargılamaya ilişkin hükümler hem de icra hukukuna ilişkin hükümler çerçevesinde açıklamalarda bulunulmuştur.

Konu Başlıkları

İstirdat Davasının Amacı, Konusu, Hukuki Niteliği, Türk Hukuku ve Mukayeseli Hukuktaki Yeri ve Benzer Dava ve Kurumlar İle İlişkisi
İstirdat Davasının Şartları
İstirdat Davasının Yargılama Usulü, Hüküm ve Sonuçları
İstirdat Davasının Takip Türlerine Göre Değerlendirilmesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.