WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Karşılıksız Çek Keşide Etmenin Hukuki ve Cezai Sorumluluğu

Ürün Kodu : 9789750256370
Sayfa Sayısı : 170
Ebat : 16x24
285,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Ödeme aracı olan çekin uygulamadaki önemi, çek hamillerinin korunması ve kayıt dışı ekonominin denetim altına alınması amacıyla, çeke ilişkin hem Türk Ticaret Kanunu'n da, hem de özel bir Kanun olarak 5941 sayılı Çek Kanunu'n da düzenleme yapılmış olup, yapılan bu düzenlemeler ile karşılıksız çek keşide edilmesi durumuna hukuki ve cezai sorumluluk yüklenmiştir.

Hukuki koruma, hem müracaat borçlularına hem de muhatap bankaya sorumluluk getirilerek sağlanmaya çalışılmıştır. Cezai Koruma ise, 6728 Sayılı Yatırım Ortamının iyileştirilmesi Amacıyla Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına ilişkin Kanun ile yapılan değişiklik sonucu, karşılıksız çek keşide edilmesi durumunda, keşide eden bakımından öncelikle adli para cezası, ödenmediği takdirde hürriyeti bağlayıcı ceza yaptırımına bağlanmak sureti ile sağlanmaya çalışılmıştır.

Bu çalışmada, çekin karşılıksız çıkmasına sebebiyet veren kişilerin hukuki ve cezai sorumluluğu yasal değişiklikler ve Bölge Adliye Mahkemesi ile Yargıtay kararları doğrultusunda incelenmiştir.

Konu Başlıkları

Çek ve Karşılıksız Çek Kavramı
Müracaat Borçlularının Hukuki Sorumluluğu
Bankanın Hukuki Sorumluluğu
Cezai Sorumlulukta Mevzuat Değişiklikleri
Çekle İlgili Karşılıksızdır İşlemi Yapılmasına Sebebiyet Verme Suçu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.