Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Marka Tescil Sürecinde Türk Patent ve Marka Kurumu Kararlarına Karşı Başvurulabilecek Hukuki Yollar

Ürün Kodu : 9789750265037
Sayfa Sayısı : 284
Ebat : 16x24
395,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Eserde 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu çerçevesinde Türk Patent ve Marka Kurumu'nun marka tescil sürecinde verdiği kararlara karşı hukuki başvuru yolları incelenmiştir. Marka tescil sürecinde itiraz sisteminin etkin kullanımı hukuki önemi haizdir. Zira, Türk Patent ve Marka Kurumu tescilli bir markayı resen hükümsüz kılamaz. Bunun için mahkeme kararı olmalıdır. Ülkemizde yargılamanın uzun ve zahmetli bir süreç olduğu göz önüne alındığında henüz tescil işlemleri devam ederken bu hakkın etkin kullanımının önemi daha iyi anlaşılmaktadır.

Çalışmada marka kavramı, marka hakkının kazanılmasında uygulanan sistemler, marka hakkının tescil yoluyla kazanılması, marka başvurusunun bültende yayımlanmasından sonra üçüncü kişilerin görüş bildirme hakkı, ilgili kişilerin yayıma itiraz hakkı, zarar gören tarafların karara itiraz hakkı, Kurumun nihai kararına karşı açılabilecek iptali davası incelenmiştir.

Eserin konusu itibariyle 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu hükümleri ve ilgili Yüksek Mahkeme kararları temel önemdedir. Bu çerçevede yürürlükteki kanun hükümleri mülga 556 sayılı Markaların Korunması Hakkında Kanun Hükmünde Kararname hükümleri ile karşılaştırılmış olup ayrıca Avrupa Birliği Marka Hukuku hükümlerine değinmek suretiyle tespit ve değerlendirmelere yer verilmiştir. Nihayetinde Türk Marka Hukuku açısından yapılan öneriler ile çalışma tamamlanmıştır.

Konu Başlıkları

Marka Kavramı ve Marka Hakkının Kazanılması
Türk Hukukunda Marka Hakkının Tescil Yoluyla Kazanılması
Türk Patent ve Marka Kurumu Kararına İtiraz Edilmesi
Türk Patent ve Marka Kurumu Kararına Karşı İptal Davası Açılması
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.