WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Markanın Ürün veya Hizmetin Tasviri Amacıyla Kullanılması - Fikri Mülkiyet Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750270109
Sayfa Sayısı : 130
Ebat : 16x24
260,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Markanın sahibine sağladığı münhasır haklara sınırlama getirilerek, tescilli markanın dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içinde üçüncü kişi tarafından başka bir mal veya hizmetin tasviri amacıyla kullanılması halinde marka sahibi tarafından engellenemeyeceği düzenlenmiştir.

Çalışmanın ilk bölümünde, markanın kullanımı ile markanın fonksiyonları incelenmiştir. İkinci bölümde ise; markanın tasviri kullanımı kavramı, tasviri kullanım sayılabilecek haller ile tasviri kullanımın şartları incelenmiştir. Tasvir amacıyla kullanımın, hukuka uygun kullanım olarak değerlendirilebilmesi için dürüstçe ve ticari hayatın olağan akışı içinde gerçekleşmesi gerekmektedir. Bu da tüketicinin bilgilendirilmesi amacıyla kullanımı gerektirir. Tescilli marka ile arasında ticari bağlantı olduğu izleniminin verilmesi, markanın tanınmışlığından ve ayırt ediciliğinden yararlanmak amacıyla kullanılması halinde ise marka sahibi tarafından engellenebileceğinin kabulü gerekmektedir.

Çalışmada; markanın sahibine sağladığı münhasır haklara sınırlama olarak getirilen istisna, doktrin, Yargıtay ve Avrupa Birliği Adalet Divanı kararları çerçevesinde değerlendirilmiştir.

Konu Başlıkları

Markanın Kullanımı
Ticari Hayatın Olağan Akışı İçinde Dürüst Kullanım
Tasviri Kullanım Şartları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.