WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Önalım Hakkı

Ürün Kodu : 9789750264504
Sayfa Sayısı : 336
Ebat : 16x24
160,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tapulu taşınmaz mülkiyetine ilişkin devir hakkının kısıtlamalarından sayılan önalım hakkına ilişkin uyuşmazlıkların incelendiği kitabın birinci bölümünde, önalım hakkının tanımı, hukuki niteliği, amaç ve kullanılmasındaki kurallar tüm boyutlarıyla incelenmiştir. İkinci bölümde, önalım davalarının yargılama süreci ve usul hukukuna ilişkin kurallara yer verilmiştir. Üçüncü bölümde, önalım davalarında muvazaa, özellikle satış işleminde ve satış bedelinde muvazaa konusu ayrıntılarıyla anlatılmıştır. Dördüncü bölümde, önalım hakkının kullanılmasındaki engeller, özellikle fiili paylaşım, feragat, kesin hüküm ve hakkın kötüye kullanılması yönüyle anlatıma yer verilmiştir. Beşinci bölümde, sözleşmeden doğan önalım hakkı, Türk Medeni Kanunu ve Türk Borçlar Kanunu yönüyle ifade edilmiştir. Altıncı bölümde, soru ve yanıtlı önalım sorunları özetlenmiştir.

Kitabın ek bölümünde ise, önalım hakkının kullanılması, feragat, muvazaa, fiili paylaşım, süre ve bedelin depo ettirilmesiyle ilgili Yargıtay HGK, Özel Daire (14.HD) ve Bölge Adliye Mahkemesi kararlarından güncel tarihli olanlar seçilerek kitaba alınmıştır.

Öte yandan önalım davasına ilişkin yargılama sürecinde, HMK'nın ilgili hükümleri yönüyle dikkate alınması gereken usul işlemlerine değinilmiş ve yargı kararıyla anlatım desteklenmiştir.

Ayrıca bu baskıda; Toprak Koruma ve Arazi Kullanımı Kanunu'na 6537 sayılı Kanun'la eklenen, tarımsal arazilerin satılması halinde sınırdaş tarımsal arazi maliklerinin sahip oldukları önalım hakkına ve ilgili yargı kararlarına da yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Yasal Önalım Hakkı
Sözleşmeden Doğan Önalım Hakkı
Yargılama Süreci ve Usul Hükümleri
Önalım İşleminde ve Bedelinde Muvazaa
Önalım Hakkının Kullanılması Engelleri
Soru ve Yanıtlı Önalım Sorunları
İçtihadı Birleştirme, Hukuk Genel Kurulu ve Daire Kararları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.