Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Parlamento Hukuku

Ürün Kodu : 9789750262616
Sayfa Sayısı : 312
Ebat : 16x24
90,00 TL
Daha Fazla Hukuk
"Parlamento Hukuku" isimli kitap, bu alanda ilk kitap olmasının yanı sıra, genel geçer kaynak niteliğine de kavuşmuştur. Ülkemizde 2017 yılında gerçekleştirilen, şekil bakımından kısmi ancak maddi yönden radikal ve dönüştürücü bir Anayasa değişikliği sonrası, başkanlık sisteminin kendine özgü bir modeline geçilmiştir.

"Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi" adı verilen Türk tipi hükümet sistemi, "belirgin kuvvetler ayrılığı" ve "güçlü parlamento" esasları doğrultusunda, siyasi sistemin ana aktörlerinin işlerliğini geliştirme genel hedefine yönelmiştir.

Yeni hükümet sistemine sancılı geçiş sürecinde gereken yeni bir TBMM İçtüzüğü hala yapılamamıştır. Ancak, Anayasa, ilgili kanunlar ve TBMM İçtüzüğü'nde yapılan kısmi değişiklikler, hükümet sistemiyle birlikte tanımlanan bütün terimler üzerinde "ezber bozan" sonuçlar doğurmuştur. Hükümetin temsili, kanun tasarısı, sözlü soru, öngörüşme, gensoru, başbakan gibi sözcükler yasama dilinden tamamen çıkmıştır.

Bu anlamda gerçekleştirilen zorunlu nitelikteki bazı kısmi içtüzük değişiklikleri ışığında, önceki baskıda yer alan yasama ilke ve kavramları ile kurumsal işleyiş tüm boyutlarıyla bu yeni baskıda gözden geçirilmiştir.

Konu Başlıkları

Genel Esaslar
Yasama Dili ve Çalışma Düzeni
Yasama ve Denetim İşlemleri ve Uygulamaları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.