WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Rüşvet Suçu

Ürün Kodu : 9789750258428
Sayfa Sayısı : 391
Ebat : 16x24
500,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Suçun işlenmesinde çeşitliliğin artmasına bağlı olarak rüşvet suçunu düzenleyen ceza normları sürekli değiştirilmekte, güncellenmektedir. Kitapta 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'nda yer alan rüşvet suçuna ilişkin özellikle 02.07.2012 tarihli 6352 sayılı kanunla yapılan değişiklikler kapsamında rüşvet suçunun tüm unsurları incelenip, suçun bugünkü yapısı analiz edilerek doğru sonuçlar elde edilmesi amaçlanmıştır. Bu doğrultuda özellikle Türk ve yabancı mahkeme kararları ile doktrin görüşleri tüm yönleriyle incelenmiş olup mukayeseli hukukta yer alan düzenlemelerle karşılaştırmalar yapılmıştır.

Rüşvet suçuna ilişkin, yerli ve yabancı literatürde özellik arz eden ve yol gösterici olacağı değerlendirilen yeni fikir ve tartışmalara kitapta yer verilerek, mukayeseli hukukta suçun nasıl düzenlendiği, Türk hukuk sistemiyle benzer ve farklı noktalarının neler olduğu tüm ayrıntısıyla değerlendirilmiştir
Kitapta ayrıca rüşvet suçuna benzer suç tiplerine de yer verilmiş, suçların unsurları ortaya konulduktan sonra rüşvet suçuyla benzer ve farklı noktaları sorgulayıcı bir yaklaşımla değerlendirilmiştir.

Küreselleşen dünya ile birlikte rüşvet suçunun sadece ulusal olarak işlenebilirliği ihtimali yetersiz bulunduğu için kamu idaresi dışında işlenen rüşvet suçu ile yabancıların işledikleri rüşvet suçu mevzuatlarda yer almaktadır. Ticari rüşvet ya da özel sektörde rüşvet olarak ifade edilen kamu idaresi dışında işlenen rüşvet suçu ile yabancılık unsuru taşıyan rüşvet suçuna kitapta yer verilmiştir.

Kitabın sonuç bölümünde ise rüşvet suçunda tartışmalı olan tüm noktalara ilişkin çözüm önerilerimiz yer almaktadır. Suça ilişkin önerilerimizi yaparken özellikle doktrinde ve yargı kararlarında dünden bugüne rüşvet suçuna ilişkin tartışmaların sebepleri değerlendirilmiştir.

Konu Başlıkları

Rüşvet Kavramı
Mukayeseli Hukukta Suçun Düzenlenmesi
Suçun Yapısı ve Unsurları
Teşebbüs, İştirak, İçtima, Etkin Pişmanlık, Soruşturma–Kovuşturma Usulü, Yaptırım
Benzer Suçlarla Mukayesesi
Kamu İdaresi Dışında İşlenen Rüşvet Suçu
Yabancılık Unsuru Taşıyan Rüşvet Suçu
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.