WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sigorta Tahkim Yargılaması ve Tahkime Elverişliliğin Değerlendirilmesi - Ticaret Hukuku Monografileri -

Ürün Kodu : 9789750264719
Sayfa Sayısı : 208
Ebat : 16x24
86,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sigortacılık gerek kişiler gerekse de kurumlar için önemli bir risk yönetimi aracıdır. Sigortacılığın tarihine ve teknik hususlarına ilişkin bilgi sahibi olunması ise bu faaliyetleri düzenleyen sigorta hukukunun anlaşılmasında önem arz etmektedir. Eser buna yönelik olarak öncelikle sigorta kavramını, daha sonra dünyada ve Türkiye'de sigorta tarihi ve uygulamalarını tüm yönleriyle ele almaktadır.

Günümüzde Türk yargı sisteminde sigorta sözleşmelerine bağlı uyuşmazlıkların çözümünde Sigorta Tahkim Komisyonu önemli bir rol üstlenmektedir. Eser özellikle alternatif çözüm yolları, Sigortacılık Kanunu'nda düzenlenen Sigorta Tahkim Komisyonu ve komisyonun işleyişi ile yargılama prosedürüne ışık tutmaktadır. Buna ek olarak karşılaştırmalı hukukta sigorta tahkim usulünün geliştirilmesi ve yenilenmesi amacıyla uyuşmazlık çözüm yolları incelenmiştir.

Eserin değindiği kritik konu başlıklarından bir diğeri de 5684 sayılı Sigortacılık Kanunu'nda hakemlerin sunulan evrak üzerinden karar vereceğine ilişkin düzenlemedir. Bu düzenlemeye ilişkin olarak Sigorta Tahkim Komisyonu verileri üzerinden uygulamada karşılaşılan sigorta suistimalleri, yargılama sırasında oluşan / oluşabilecek ihtilaflar ile bu konuların adil yargılanma hakkının ihlaline sebebiyet vermeden çözülmesi konuları tartışılmıştır.

Eser kapsamı itibariyle çok daha geniş bir araştırma alanına sahiptir. Yazar bu eserde Sigorta Tahkim Komisyonu nezdinde görülen başvurularda vekil olarak edinmiş olduğu tüm bilgi ve tecrübeleri yansıtarak akademik dünyaya ve uygulamaya yönelik olarak sigortacılık tahkim usulüne fayda sağlayacak önerilerde bulunmuştur.

Konu Başlıkları

Alternatif Uyuşmazlık Çözüm Yolları
Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nda Tahkim
Sigortacılıkta Tahkim Usulü
Belirli Sigorta Branşlarına İlişkin Tahkime Elverişlilik Değerlendirmesi
Sigorta Tahkim Komisyonu ve İşleyişine İlişkin Öneriler
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.