WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Sosyal Güvenlik Hukukunda İş Kazası ve Yapılacak Parasal Yardımlar

Ürün Kodu : 9789750268854
Sayfa Sayısı : 150
Ebat : 16x24
280,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Sosyal Güvenlik Hukuku'nda iş kazasının kapsamı diğer hukuk dallarına kıyasen çok daha geniş bir şekilde ele alınmaktadır, iş Hukuku bakımından iş kazası olarak kabul görmeyen kazalar veya Borçlar Hukuku bakımından kaza olarak nitelendirilmeyen durumlar, Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından gerekli şartların varlığı halinde iş kazası olarak kabul edilmektedir.

Sosyal Güvenlik Hukuku'nda hangi durumların iş kazası olarak kabul edileceği Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda sayılmıştır. Bu bakımdan, meydana gelen bir olayın iş kazası olarak kabul edilebilmesi için öncelikle bu olayın Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda sayılan durumlardan biri ile gerçekleşmiş olması gerekmektedir.

Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından, meydana gelen kazanın iş kazası olarak kabul edilip edilmeyeceği, Sosyal Güvenlik Kurumu ile sigortalı arasındaki ilişkinin düzenlenmesinde büyük rol oynamaktadır. Şayet, bir kazanın iş kazası olarak kabul görmesi halinde Kurum tarafından sigortalıya çeşitli yardımlar yapılmaktadır. Bu bakımdan, meydana gelen bir olayın, iş kazası olup olmadığının tespitinin iyi yapılması hem sigortalı hem de Kurum açısından büyük önem arz etmektedir.

Yapılan çalışma ile Sosyal Güvenlik Hukuku bakımından iş kazasının unsurlarının neler olduğu, hangi hallerin iş kazası olarak kabul edildiği, iş kazası sonrasında zarar gören sigortalıya veya sigortalının ölümü halinde hak sahiplerine karşı yapılacak parasal yardımların neler olduğu ayrıntılı şekilde incelenmiştir.

Konu Başlıkları

İş Kazasının Tanımı ve Unsurları
İş Kazası Nedeniyle Sigortalıya Sağlanan Parasal Yardımlar
İş Kazası Nedeniyle Sigortalının Ölümü Halinde Hak Sahiplarine Sağlanan Parasal Yardımlar
Aylık ve Gelirin Birleşmesi
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.