WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Tacirler Arası İhbar ve İhtarların Şekli

Ürün Kodu : 9789750265273
Sayfa Sayısı : 200
Ebat : 16x24
310,00 TL
Daha Fazla Hukuk
1 Temmuz 2012'de yürürlüğe giren Türk Ticaret Kanunu'nda teknik gelişmelere uyum sağlamak adına birçok madde değiştirilmiştir. Onlardan biri de tacirler arasında ticari işletmeleriyle ilgili ihbar ve ihtar gönderilmesi halinde, bunun hangi yollarla gönderilebileceğine ilişkin öngörülen şekil şartıdır.

Ticari hayatın etkin şekilde işlemesi için hız ve pratiklik önemlidir. Kanun maddesi gerekçesinde temerrüde düşürmek için gönderilecek ihtarın veya sözleşmeyi feshetmek ya da sözleşmeden dönmek için gönderilecek ihbarın hangi yollarla karşı tarafa ulaştırılacağının düzenlendiği şeklin ispat şartı olduğu belirtilmişse de taraflar arasında hukuki güvenliğin sağlanması bakımından ve hukuk tekniği dikkate alındığında kanunda sayılan ulaştırma vasıtalarının geçerlilik şekli olduğu sonucuna varılmaktadır.

Bu çalışma ile ispat şekli veya geçerlilik şekli varsayılması halinde oluşacak hukuki neticenin farklılığını ortaya koymak amaçlanmıştır. Şekil şartından bahsederken pratikte de destek olması bakımından izlenecek yolun içeriğine yer verilmiştir. Sıklıkla başvurulan TTK. 18/3 maddesinin hukuk tekniği ile incelendiği bu çalışmanın uygulamada okuyuculara fayda sağlaması en büyük temennidir.

Konu Başlıkları

Şeklin Niteliği ve Buna Bağlanan Sonuçlar
İhbar ve İhtarları Bildirim Şekilleri
İhbar ve İhtarların Konusu
TTK. 18–3 Hükmünün Uygulanma Koşulları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.