WhatsApp Destek
Müşteri Destek Hattı : 0850 532 9653
Menü
Hesabım
Şifremi Unuttum
Kayıt Ol
Sepetim

Seçkin Yayıncılık Tereke Davaları

Ürün Kodu : 9789750267901
Sayfa Sayısı : 474
Ebat : 16x24
245,00 TL
Daha Fazla Hukuk
Ölüm anı itibarıyla terekedeki (taşınır veya taşınmaz) mal ve hakların tespit edilmesi gerekir. Miras ortaklığında mirasçıların birlikte hareket etmeleri zorunluluğu, işlemleri, kullanım ve idareyi birlikte yapmaları, mirasçılar arasında anlaşmazlık bulunması veya bu konularda anlaşamamaları halinde hakim, miras ortaklığı adına gerekli işlemleri yapmak, dava açmak, açılmış veya açılacak davaları takip etmek üzere, mirasçılardan biri veya bir kaçının isteği üzerine mirasın paylaşımına kadar görev yapmak üzere miras ortaklığına bir temsilci atayabilir. Miras ortaklığına temsilci atanması isteğinde husumet, miras bırakanın tüm mirasçılarına yöneltilmelidir.

Ölüm tarihinde miras bırakanın ödemeden aczi açıkça belli veya resmen tespit edilmiş ise miras reddedilmiş sayılır. Mirasçılar zımnen mirası kabul etmiş duruma düşmüş olmadıkça her zaman murisin ödemeden aczinin tespitini isteyebilir. Türk Medeni Kanunu'nun 606. maddesinde belirtilen süre bu davada uygulanmaz. Dava alacaklılara husumet yöneltilerek görülür. Bu davada yetkili mahkeme ise alacaklıların davanın açıldığı zamandaki ikametgahı mahkemesidir. Ayrıca bu davada mirasın reddi yetkisini içeren özel vekaletname sunulması da zorunludur.

Tereke davalarının konularına göre tasniflenerek anlatıldığı çalışmanın yeni baskında da; yargı yerinin belirlenmesi, terekenin tespiti, teslimi, korunması, taksimi, resmi tasfiyesi, cezai sorumluluk konularına, uygulama örnekleri ile güncel Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay kararları ışığında yer verilmiştir.

Konu Başlıkları

Yargı Yerinin Belirlenmesi
Terekenin Tespiti, Teslimi, Korunması, Taksimi, Resmi Tasfiyesi
Cezai Sorumluluk
Uygulama Örnekleri
Bölge Adliye Mahkemesi ve Yargıtay Kararları
T-Soft E-Ticaret Sistemleriyle Hazırlanmıştır.